View Single Post
  #15  
Vechi 21.01.2011, 12:45:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De acord ca numai cei botezati, pocaiti si impartasiti sunt chemati sa fie fii ai Lui Dumnezeu si sa ajunga in Imparatia Cerurilor in deplina comuniune cu El. Dar ce ne facem cu ceilalti care reprezinta majoritatea?! Ii va condamna Dumnezeu Iadului din cauza ca nu au auzit de Hristos? Nicidecum. Unii vor fi mantuiti dupa legea firii, altii dupa alte criterii numai de Judecator stiute, dar pot sa scape de Iad daca vor!

Pentru ca ce inseamna de fapt "mantuire"? Inseamna izbavire, scapare de cel rau care robeste si stapaneste. Or, acesta este doar primul pas in drumul asemanarii cu Dumnezeu, pas care este accesibil orisicui, indiferent de locatie si perioada istorica. Pentru ca al cui va fi pamantul cel nou de dupa Judecata de Apoi daca numai Sfintii cei desavarsiti vor mosteni Imparatia Cerurilor?

Eu de asta sunt crestin ortodox, pentru ca religia mea le acorda tuturor sansa sa scape de raul vesnic, spre deosebire de islamism de exemplu. Si nu toti vor ajunge vrand-nevrand sa-L vada intr-un sfarsit pe Dumnezeu, indiferent daca vor sau nu, cum spre exemplu este in hinduism.
Eu din cate stiu Sfintii Apostoli au propovaduit peste tot cuvantul lui Dumnezeu. Deci nu cred ca este cazul sa zicem de cei care nu stiu, ca teoretic stiu toti.
Doar asta inseamna pentru tine credinta ortodoxa "sansa acordata tuturor"? Care sunt astia toti?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote