View Single Post
  #2  
Vechi 23.09.2012, 22:10:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am citit un articol care m-a pus pe ganduri. Stiam de catehumenii primelor veacuri. Stiam ca existau. Stiam ce erau ei. Cu toate acestea nu mi-a pus niciodata intrebarea cat dura acesta perioada, pana ce ei primeau Taina Sfantului Botez. Citind acest articol am aflat ca dura de la cateva luni la 3 ani. Adica omul care ajungea sa creada si sa cerceteze credinta crestina facea un noviciat de pana la 3 ani. Omul trebuia sa fie cunoasca si sa fie conform cu moralitatea si practica invataturii crestine.
Cati dintre noi sunt conformi? Cati dintre noi (si nu ma refer la cei care posteaza pe forum, ci la toti cei botezati care se declara crestini la referendum, de exemplu) cunosc si accepta in totalitate (nu orbeste, ci cercetand) invatatura crestina.
E clar ca acei catehumeni trebuiau sa urmeze intreaga practica a invataturii Bisericii pentru a fi acceptati. In caz contrar nu erau acceptati. Ei trebuie sa fi participat la toate slujbele Bisericii, la toate Liturghiile, sa fi tinut post (toate posturile), sa se straduiasca si sa cunoasca Scripturile si invataturile Bisericii, sa fi evitat pacatele grele, sa faca fapte crestinesti.
Si repet intrebarea, cati dintre noi suntem in acesta stare?

Ps: Sunt departe de a ma indreptati pe mine prin acesta, pentru ca intrebarea mi-am pus- mai intai mie si eram foarte departe de a fi multumit de raspuns.
cred ca nici unul, inclusiv eu (cu mici exceptii).
Reply With Quote