View Single Post
  #8  
Vechi 07.03.2024, 14:09:56
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Am urmarit si eu filmarea de mai sus cu parintele prin care denunta diversi pseudo-duhovnici gen cei ce te indeamna la postul fariseilor luni+miercuri+vineri. El spune pe fata diverse lucruri adevarate bisericesti de care in general preotii se feresc sa vorbeasca cu publicul si ajung sa se inchida singuri in minciuni cand sunt intrebati.
Am vazut mai multe filmari importante cu el, despre sinodul de la Creta de care habar nu aveam, despre pomenirea necuvenita a patriarhilor de 2 lei, despre cum se face corect impartasania raportat la spovedanie, obiceiuri pagane in BOR si farisei moderni etc. In general are niste informatii reale bine documentate. Este un om citit si merita atentia tuturor ce cauta un drum clar spre mantuire. Desigur are anumite pareri personale, e dreptul lui.
Unii oameni sunt extrem de dusi cu capul, l-au acuzat ca a sfatuit mamele care avorteaza, mai bine sa ii nasca si apoi sa-i ucida. Cred ca trebuie sa fii extrem de limitat mintal ca sa nu intelegi sarcasmul lui. Nu credeam ca se poate ajunge la asemenea retardare incat sa i se faca declaratia publica, sa vina si BORul sa fie nevoita sa clarifice, pentru faptul ca prostii din presa au fost mai prosti decat aia din public pro-avort care n-au inteles sarcasmul si l-au acuzat mai rau decat diavolul. Cred ca ar trebuie sa-i fie rusine BOR ca nu au luat partea unui de-al lor si au ales sa fie cu lumea. Se vede constant cum e acceptat in biserica moderna acest pacat al avortului, merg domnisoarele la spovedanie, care merg si li se iarta toate pacatele.
In ceea ce tine de animale de companie, din nou, e parerea lui personala de necunoscator. Absolut toti cei cu animale de companie crescute in apartament ii trateaza ca pe niste copii, mai ales daca i-au vazut crescand de cand erau cat palma de mici, fie ei catei, fie pisici. Majoritatea vorbesc cu animalele de companie(mai ales femeile datorita instinctului matern) fie le striga sa manance, fie le alinta, fie se joaca cu ele pentru ca au nevoie constant de stimulare in interior ca sa nu se ingrase. Nu sunt de acord cu parerea lui aici pentru ca nu toti sunt extremisti in practicile astea incat sa ajunga la idolatrizare. Idolatrizarea se defineste altfel.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote