Subiect: Hirotonia femeii
View Single Post
  #151  
Vechi 28.05.2013, 08:49:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo,voi fi scurt ca sa nu abate topicul mai mult decat este cazul.Eu cu Mihai am stat de vorba si in iarna,cand se lupta cu idei dureroase,care pe toti ne tulbura.Este un om cu suflet bun si ii multumesc lui Dumnezeu ca i-a dat puterea si credinta sa treaca peste framantarile care il macinau.Asta este ceea ce conteaza,restul va trece ca nisipul luat de valurile marii.Am un respect pt oamenii care macar se framanta pentru ceva,dincolo de ipocrizia in care toti vrem sa parem sihastrii neatinsi de lume,sfatosi si gata sa inchidem viata,cu tot miracolul ei,in vorbe de pseudo duh.Banarea lui o consider nedreapta din perspectiva numarului mare de trolli de pe acest forum care niciodata,dar niciodata,nu au adus nimic bun,nimic ziditor din credinta lor,ci doar ura,duh de cearta,rautate,tot ce-i mai imbraca pe ei duhul carnii.O mai consider nedreapta din perspectiva numarului incalculabil de postari efectiv idioate si inculte,din perspectiva ortodoxa,la care nimeni aproape nu a zis nimic si care s-au lafait timp indelungat spre deliciul general al patimii,care au nascut polemici in timp ce topic-uri cuminti,postate de ortodocsi,au fost cvasi-ignorate.O consider dreapta din perspectiva la ce-si doresc oamenii si cred ca i s-a facut un bine excluzandu-l de aici pt ca nu vad nici un motiv pt care ar fi putut avea parte decat de altceva decat de polemica inutila,ispita de a raspunde,framantare fara sfarsit si tristete.Am tot crezut ca acest loc,dincolo de mantia citatelor si articolelor,poate cumva rezona cu ele,poate fi un prilej,pt cei ca mine,de a afla mai multe despre oameni diferiti de mine,de a-i intelege mai bine.Sunt multi oameni minunati pe acest site dar parca prea putini pe zi ce trece.In fine,nu port lumea pe umeri mei,nu o schimb eu,eu stiu credinta mea cum sa o traiesc,nu stiu sa dau altora sfaturi si fie ca fiecare,cu sinceritate,sa faca ce-i spune constiinta si Dumnezeu cu judecata.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 28.05.2013 at 12:48:56.
Reply With Quote