View Single Post
  #7  
Vechi 27.12.2010, 17:09:58
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Templier,sa dau un citat.Iti apartine(sursa aici pag.1 din thread):

,,Imi place foarte mult emisiunea Codul Lui Oreste, e printre emisiunil mele preferate chiar daca emisiunea nu se adreseaza unui public mai tanar, adik tre sa ai cateva cunostinte ca sa intelegi aceasta emisiune si subiectele pe care le are ,nu zic ca sunt mare destept dar imi place mult ,si incerc sa invat cat mai multe din aceasta .Oreste este un om foarte inteligent ,(am auzit ca se trage dintr o familie de preoti ortodocsi),care abordeaza tot felul de subiecte ,si are o viziune larga asupra a tot ceea ce inseamna religie ,istorie si multe alte domenii.Are multe cunostinte despre ortodoxism si crestinism in general,si alte religii.Se axeaza mai mult pe ezoterism si are invitati pe masura .Mie mi se pare in regula emisiunea lui."

Din punct de vedere ortodox ai o mare problema in urma acestor concluzii.Ce interpreteaza sectele e joaca de gradinita fata de ideile lui Oreste care,nota bene,nu te-au deranjat ba chiar le si aprobi.Daca Parintii Bisericii ar fi auzit ce se debiteaza in emisiunea lui Oreste sau ar fi citit opinia ta(de mai sus) te-ar fi considerat pe tine sectant/eretic.

Proba: intreaba orice ortodox,preot de preferinta,ce parere are de ce si scris tu,apoi judeca cam pe unde este eroarea ta de rationament.Lasa sectele(cine greseste va plati oricum in fata Celui de Sus) ca pina la ele ai o problema la tine in ograda.Si una serioasa dpdv ortodox.

Last edited by Scotsman; 27.12.2010 at 17:13:12.
Reply With Quote