View Single Post
  #193  
Vechi 31.01.2011, 23:34:56
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Apropo ca "Parintele Cristian NU ghiceste nici in biblie, nici in stele, nici in ghioc sau mai stiu eu ce". Dvs, care spuneti ca mergeti de 3 ani(sa ma corectati daca gresesc in a relata cele spuse de dvs), la dansul, stiti ca, cand se da darul la altarul Pr. Cristian Pomohaci (ulei, faina si vin) de catre cei care se duc pentru prima data acolo, fiecare da si un bilet (scrisoare) cu problema personala a fiecaruia. Eu cand am facut acest lucru, am intrebat si eu, cum curiozitatea ma patrunsese: dupa ce invataturi, da el sfaturi pentru problemele expuse in fiecare bilet a crestinului? Dupa putin timp, cineva, se pare ca a aparut cu raspunsul (nu stiu daca este adevarat si ce inseamna mai exact asta, tocmai de aceea va intreb pe dvs, poate ma puteti lamuri sau altcineva de pe acest site) si mi-a spus ca Parintele, in timp ce se roaga la Sf Masa, pune biletele cu problemele pe Sf.Masa (nu stiu unde) si Sf Duh il lumineaza sa zica oamenilor dupa slujba, in timpul predicii, rezolvarea problemelor lor. Lamuriti-ma,va rog! Ce inseamna asta?
intai de toate nu se duce faina la altar ci o prescura (zi acest lucru ca sa stie lumea niste informatii corecte)

cand dai darurile ii dai parinelui ce vrei: poti sa ii dai si o foaie pe care scrii Vii si mortii ca sa fie pomeniti la sf liturghie fie daca ai o problema personala si doresti ca Dumnezeu sa te ajute in rezolvarea ei.
Stiu ca parintele tine biletele pe masa Sf Altar dar mai departe nu stiu sa va spun fiindca niciodata nu l-am intrebat niciodata aceasta chestiune si chiar nu m-a interesat.
De multe ori vedeti ca punem intrebari de genu: ce face popa? cum face popa? dar cand face popa? si ramanem cu intrebarile iar Dumnezeu trece pe langa noi. Sunt taine pe care nu le stim si nu le intelegem dar in schimb stim sa le judecam si acest lucru nu e bun.
Reply With Quote