Subiect: nasii de botez
View Single Post
  #36  
Vechi 10.04.2015, 16:26:13
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ce sa zic, inseamna catrebuie sa fiu recunoscatoare ca pot merge la serviciu 10 ore pe zi si sa mai fac cate ceva si pe acasa...( chiar daca al meu i se pare ca nu fac nimic ca lumea sau fac numai stricaciuni ...)
Ma deranjeaza insa ca toata lumea ma intreaba daca mi-e rau, m-au exasperat, ma baga in boala...nue normal dupa o anumita ora sa obosesc si sa ma ridic greu de pe scaun, iar daca ridic ceva greu sa ma tin de sub burta? Chiar ce vor de la mine, sa rad la toata lumea, chiar nu pot sa-si bada de treaba lor, sa ia ce le trebuie si sa nu mai ma intrebe de sanatate ? Si daca mi-ar fi rau, ce ar face, s-ar servi singuri, sau ce, n-ar mai veni ? Nu e chestia ca nu vreau sa-i servesc, dar chiar nu-i de inteles ca dupa anumita ora obosesti chiar si fara sa ai vreo problema fiziologica, si nu mai poti servi cu zambetul pe buze, mai ales daca e ceva anevoios de carat sau ridicat, sau daca esti suprasolicitat si tre s-o faci in mare viteza, sau chiar de gandit daca e ceva mai dificil si esti obosit ???
Si mai ales ca nici cei de-acasa, nici cei pt care lucrez, nu pot sa inteleaga ca mai mult nu pot, atat ma duce capul, ei tot nu si nu ca trebuie sa pot mai mult, sa trag d mine, dar nu vreau, sunt prea comoda, nu am ambitie, si vreau sa las tot greul pe umerii celorlalti ...
De cate ori nu ni se spune, chiar in familie, daca avem nesansa sa pierdem un job sau o relatie, ca poate nu ne-am dat silinta, sau nu ne-a placut munca, sau n-am stiut sa ne tinem barbatul... pana si duhovnicul inca mai mai considera ca a fost vina mea ca am pierdut fostul loc de munca, asta'in conditiile in care fostul patron mai av putin si dadea cu mine de pamant dac nu imi semnam demisia, redactata de ei, si cand am zis ca nu semnez daca nu imi arata negru pe alb ce greseli am facut, a zis ca mai bine semnez si sa las loc de buna ziua daca nu vreau sa mi se inchida toate usile in nas...adica m-a amenintat... si ma gandesc ca daca mi-as lasa si barbatul pe motiv ca tipa la mine si ma ameninta ca ma calca in picioare, la fel o sa zica lumea ca am avut orgolii, ca n-am avut ambitie sa ii demonstrez ca ma pot ridica la nivelul asteptarilor, etc...

Ps: c bine ca te-au lasat sa mergi cu fetita la Inviere, pe mine cred ca m-ar decade din drepturile parintesti dac as incerca sa scot copilul din casa la ora aia...
Si eu in prima sarcina am fost la munca pana in luna a 9 a. Imi ziceau sefii sa intru in concediu de maternitate si eu refuzam. Am avut foarte multe stari de rau si atunci, dar incomparabil cu ce suport acum.
De prin luna a 6-a am intrat in program scurt de 6 ore (stii ca ai dreptul la indicatia medicului ginecolog sau de familie sa-ti fie redus programul de munca cu o patrime, nu? ) si in loc de 5.30, plecam acasa la 3.30...nu intotdeauna...de cel mult 3-4 zile pe saptamana ca daca era mult de lucru imi era si jena sa ma ridic si sa plec. Ramaneam cat era nevoie.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote