View Single Post
  #10  
Vechi 16.04.2013, 23:32:58
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Am jucat si eu poker inainte sa urmez calea credintei, am si facut ceva bani dar am ajuns sa regret.
Majoritatea nu stiti, dar e foarte mult de munca si unii oameni castiga multi bani. Destui dintre prieteni au zeci mii de dolari iar unii din cunoscuti sau prieteni de-ai lor au sute de mii din poker, si au inceput fara sa bage bani de la ei, deci nu au pierdut nimic material, nu si-au ruinat familiile etc.
Lasand asta la o parte, motivele pentru care e rau : iti mananci sanatatea/nervii jucand 10-12 ore pe zi in care treci prin stari emotionale de extaz(cand castigi, "furand" de pe altii) sau durere(nu doar psihica ci si fizica!!!) atunci cand ai sanse de 95% sa castigi si totusi pierzi la ultima carte; astea se intampla zilnic.
Un alt neajuns e ca nu prea mai ai alta viata, asta daca vrei sa faci bani seriosi, pierzi nopti, mai ales daca joci turnee; trebuie sa studiezi mult, sa te disciplinezi, practic iti construiesti un stil de viata in jurul jocului, nimic nu te incanta mai mult decat asta. Chiar si marii jucatori care au milioane de euro declara ca pentru ei principalul motiv e placerea jocului nu banii.
Daca reusesti sa nu te enervezi, cu siguranta exploatezi naivitatea,nervii, slabiciunile, banii altora, cand tu castigi il ruinezi pe altul si pe de alta parte mai simti si o mare placere; egoismul la masa de joc atinge cote maxime, stiu prieteni care iau banii altor prieteni desi stiu ca aceia joaca cu bani imprumutati. Culmea e ca desi in alte situatii ii ajuta, le dau bani fara sa ceara inapoi, cand vine vorba de masa de joc sunt necrutatori si nici nu restituie castigul, spunand ca asta e jocul.
E un viciu, o capcana, iti mai si linistesti constiinta zicand ca cei cu care joci stiau riscurile. Cate injuraturi si blesteme mi-am luat, infricosator! cred ca zilnic era cate unul care imi ura diferite boli sau moarte prin chinuri groaznice si asta pe chat, in conditiile in care era interzis sa faca asta, cine stie cat rau am provocat si cati m-au blestemat pe ascuns.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote