View Single Post
  #105  
Vechi 30.04.2013, 07:57:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce parere aveti despre alaptatul in public?Nu acela de dupa perdea,ci alaptatul cu sanii afara?
Stiu ca este un tablou cat de poate de matern,dar ar trebui expus oricui,in locuri publice?
Mie mi se pare destul de normal si firesc. Mi se pare f.urat ca mama sa fie trimisa la toaleta sau spatii izolate sa isi alapteze pruncul, de parca ar face ceva indecent sau imoral. Este de preferat ca mamele sa faca asa ptr. cine? Pentru ele si bebeii lor sau ptr. publicul ultra-sensibil si plin de prejudecati?
Uite ca fetele cu sanii pe afara nu mai scandalizeaza pe nimeni. Oricum nu se vede mare lucru,caci copilul este in fata. Unele mamici mai acopera capul bebelusului cu o esarfa, insa nu toti copii accepta plus ca cui ii place sa manance cu capul acoperit?
Alte mamici poarta copilul intr-un suport, in fata, si nici nu se vede ca bebe papa.
NURSING IN THE MALL!(min 7)


Un parinte din Rusia, prin anii 1800 si ceva spre 1900, a spus unei mame ca este perfect normal sa alapteze in Biserica, caci copilul are nevoie de hrana. Pai, daca atunci era ceva normal, si lumea era mult mai pudica, de ce sa fie aiurea in prezent? Am impresia ca tot ce este normal si firesc este vazut ca si ceva urat, iar ce este anormal este vazut ca virtute! Tare ciudat. In unele tari primesti amenda daca agreseszi o femeia care alapteaza in public.

Problema este la noi, nu la alaptatul in sine. Cand zic noi, ma refer la societatea in sine care este plina de fantasme si nu mai face deosebirea intre erotic si normal. Sunt mai multe bloguri si site-uri care vorbesc despre asta. In romana sunt mai putine, dar e bine ca sunt. Nu cred ca bagatul capului in nisip este solutia la aceasta problema.
(mai demult am vizionat un filmulet despre alaptat pe youtube si trebuia sa ai cel putin 18 ani ptr. a putea sa il vezi! dar videourile despre sex si perversiuni nu cu bulinuta.)
Breastfeeding - Extraordinary Breastfeeding - Channel 4 Documentary

(stiati ca se recomanda ca alaptarea sa fie intre 2 ani jumate si 7.5 ani? pe WHO parca au spus asta. f.tare. si duhovnicii recomanda alaptarea cat mai mult)

Felul in care este tratata femeia la nastere si dupa nastere arata felul in care societatea trateaza femeia in general. Imaginea nu este prea palcuta, din pacate.Si nu se intampla numai in Romania, ci peste tot.
Reply With Quote