View Single Post
  #8  
Vechi 05.06.2019, 00:42:45
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit O femeie cu mari probleme care a gasit un sens!!!

Ma impresioneaza in mod deosebit oamenii, cu mari probleme, care gasesc un sens in viata lor. Stiu pe forumul Romedic o femeie in jur de 40 de ani care desi cu mari probleme de sanatate a gasit un sens . Intr-unul din mesaje spunea ca sta la etajul 8 si are nevoie de ajutorul sotului sa coboare sa mearga in oras ,doar cu ajutor se pare ca se poate deplasa.

Cand i-am citit prima oara mesajele cu ani in urma, cand am intrat primele dati pe Forumul romedic am citit despre viata ei anumite lucruri si ca avusese schizofrenie si nu prea ii mai citeam mesajele . Au trecut niste ani , m-am uitat acum cateva luni pe Topicurile care le-a creat . M-am impresionat de o parte din temele abordate, intareste oamenii, tinerii, vorbeste impotriva unei vieti sexuale dezordonate, despre Boli sexuale . La un moment dat am citit un mesaj mai vechi de-al ei despre castigul grupurilor de sustinere si spunea un lucru foarte important ceeva de genul: "psihologii nu m-au ajutat foarte mult ,dar cei din grupurile de sustinere care aveau aceleasi probleme de sanatate(nu le zic boli mintale -femeia e cat se poate de sanatoasa mental, a avut cu ani in urma ceva probleme cu schizofrenia dar e bine) discutiile cu cei din grupurile de sustinere m-au ajutat foarte mult. "

Deci Empatia aceasta este un factor extrem de important ptr bunastarea psihica.
Sa va spun si eu o situatie de viata care intareste tocmai ce e mai sus. Eram dupa cateva zile grele la servici ma duc la tara ,dar parca nu aveam stare sa fac nimic. Zic ia sa ma duc pana la un vecin, cu care ma inteleg mai bine, , ca nu am ce sa ma apuc sa fac ceva ca nu am stare de nimic. Ma duc catre el si in drum o batranica necajita care era chiar vecina cu prietenul meu, statea pe scaun in fata casei, imi spune ca ce groaznica e singuratatea, numai nu plangea, si mai imi spune una alta ii raspund si empatizez cu problemele ei. Dar ceva nevazut ne lega in cateva minute mi-a trecut orice stres, orice problema parca eram alt om. Ea biata imi multumeste ca am stat de vorba cu ea. Eu ii spun ca u e nici o problema ca mi-a facut placere, dar in sinea mea eu era cel care trebuia sa multumesc , orice problema de stres mi-a fost luata in cateva clipe. Puterea sensibilitatii,simtirii si empatiei este mare. Intram in vorba cu altrii si de fapt ne intarim pe noi.
E simplu relatii sociale multe, sanatate psihica buna.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 05.06.2019 at 00:47:38.
Reply With Quote