Subiect: de ce?
View Single Post
  #10  
Vechi 18.07.2007, 09:51:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din cate stiu dupa ce a nascut o femeie, in prima zi, preotul rosteste scurta rugaciune de sfintire a apei, sfintire care se numeste "molitfa". Dupa sfintirea apei se canta Troparul Nasterii Domnului si Condacul, apoi se citesc cele trei rugaciuni, pentru iertarea pacatelor si curatirea femeii lauze de intinaciunea trupeasca, pricinuita de nastere, intrucat suntem "zamisliti in faradelegi si nascuti in pacate" (Ps. 50, 6); in a doua rugaciune preotul cere Domnului s-o miluiasca pe mama, pe prunc, trimitandu-le ingeri luminati si stralucitori, ferindu-i de toata fermecatura si de asuprirea duhurilor rele. Se citeste si rugaciunea de curatenie pentru cei care s-au atins de lauza, considerandu-se "necurati", dupa Levitic (12, 1-4).Daca preotul face aceasta molitfa acasa, stropeste cu apa sfintita pruncul, casa si pe ai casei; iar copilul inseamnat cu semnul sfintei cruci la frunte, la gura si la inima.
La 40 de zile, lauza luand pruncul vine la biserica, unde i se fac rugaciunile de curatire si de imbisericire a copilului. Acestea amintesc momentul cand Maica Domnului, la implinirea zilelor curateniei, a adus dumnezeiescul Prunc la templu, unde a fost primit in brate de dreptul Simeon, binecuvantand pe Dumnezeu ca a vazut mantuirea asteptata de Israel (Luca, 2, 22-30). Aceasta randuiala e prescrisa de Moise (Lev., 12, 3). Dupa terminarea rugaciunilor - citite in pronaosul bisericii - daca pruncul este deja botezat, preotul luandu-l pe brate il inchina la sfintele icoane, ca Domnul si Maica Domnului sa-l ocroteasca in viata ; iar daca este baiat merge cu el si in altar, inchinandu-l in cele patru parti ale Sfintei Mese si la Proscomidie, apoi in mijlocul bisericii, rostind de fiecare data cuvintele de imbisericire. Si incredintandu-l mamei ii miruieste pe amandoi. In caz ca pruncul e nebotezat, preotul, dupa ce l-a luat in brate, face cu el - din pronaos spre altar - semnul crucii si miruieste numai pe mama, urmand a-l imbiserici, dupa botez.
Astazi stiu ca multi preoti citesc rugaciunile de curatiere si imbisericire la botez. Daca mamei i-au fost citite aceste rugaciuni inainte de botez, poate participa la botezul copilului. Am vazut si eu un caz in care preotul a citit la final aceasta rugaciune si astfel mama nu a putut participa la botezului copilului, insa nu cred ca este canonica aceasta practica.

Reply With Quote