View Single Post
  #97  
Vechi 02.06.2011, 16:34:07
dorumuresianu dorumuresianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O traducere eretica a Bibliei facuta special sa sprijine un crez eretic n-are nimic sfant in ea.

Singurul motiv pentru care poate fi pastrata e de ordin intelectual, pentru referinta si cu grija sa nu ajunga pe mana altcuiva mai naiv, in rest nu e pacat ba chiar indicat sa fie arsa decat sa sminteasca pe cineva.
Apreciez sfatul dumneavoastră de a păstra o asemenea Biblie din rațiuni de ordin intelectual, însă mi se pare cu totul deplasat în a o arde. Cu ce am fi mai buni decât fanaticii fundamentaliști islamici, ori decât pastorul Terry Jones cu arderea cărților sfinte?
Argumentul că Biblia respectivă a fost făcută special "să sprijine un crez eretic" nu prea ține, același argument putând fi invocat și de alte culte creștine. Și ar susține argumentul cu exemplele de adaosuri confesionale făcute la versiunea sinodală (adaosuri nu o dată remarcate și pe acest forum), desigur fără o bază prea solidă căci nu putem afima că ortodoxia este eretică doar pe baza modificărilor operate în versiunea oficială. Biblia este Cartea sfântă a creștinismului indiferent că e o versiune/traducere mai bună ori mai puțin reușită și e Cuvântul lui Dumnezeu! Nu se cade s-o ardem, am face un păcat la fel de mare (dacă nu mai mare) ca și incendierea unei sfinte biserici.
Fără supărare, aceasta e părerea mea și o susțin indiferent dacă voi fi eliminat de pe forum datorită convingerii mele.