View Single Post
  #19  
Vechi 07.02.2012, 14:27:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aha! M-am prins...
Cum imi faceau elevii cand nu voiam sa spun anumite lucruri sau nu aveam tragere de inima etc....?
Ma provocau! Aruncau vreo afirmatie sau ridicau o intrebare, o dilema, sesizau o neconcordanta undeva, veneau cu o observatie empirica etc.
Desigur, ca sa le reuseasca schema, trebuia sa puna o intrebare cu un anumit rost, la o anumita inaltime, sa zic asa, adica sa simt ca ei chiar sunt interesati de raspuns, ca nu intreaba doar asa din curiozitate ieftina sau cu lingusire (lingaii vin mereu sa intre pe sub piele cu intrebari de obicei stupide, demne de mintea lor vicleana dar nimic mai mult...).
Desi mie mi-a placut mereu sa raspund la intrebarile fundamentale, de nivel bazal, genul "ce este psihicul?" (Apropos, asa cum le spuneam si lor mereu, de fiecare data am dat un alt raspuns, nuantind pe ici pe colo, si nici astazi nu sunt multumit, inca mai caut "definitia mea"...:)

Risc eu o intrebare: Mihail, am primit de curind o icoana a Maicii Domnului cu Pruncul, de la un prieten care viziteaza in fiecare an manastirile din Sfantul Munte. Ceea ce atrage spontan atentia privitorului, la primul contact cu icoana, este marimea ochilor celor doua Personaje. Si Maica si Pruncul sunt infatisati in mod neobisnuit, cu ochii foarte mari, neobisnuit de mari. Nu am mai intalnit asemenea reprezentare.
Prietenul meu nu a stiut sa imi dea vreun raspuns. Oare, are vreo semnificatie, demna de luat in seama de catre un crestin, aceasta particularitate figurativa? Este oare si altceva decat, sa zicem, un truc oarecare, o "gaselnita" menita sa atraga atentia privitorului?
Sper ca intrebarea mea nu e din categoria celor care au darul sa te enerveze sau, si mai rau, sa iti blocheze pofta de a dezvolta un cuvant frumos...:)

P.S. "Semnificatie"... poate nu e cel mai bun cuvant, intrucat semnificatia e construita in sufletul privitorului, prin impreuna-lucrare cu icoana. Un ignorant sau un om cu totul lipsit de evlavie dezvolta alte semnificatii, la contactul cu icoana, decat, sa zicem, Sorin Dumitrescu. Desi icoana e aceeasi, privitorii sunt oameni diferiti...
Reply With Quote