View Single Post
  #57  
Vechi 23.03.2019, 17:23:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mihail Neamțu nu are nicio legătură cu ”oastea de la referendum” și nu intenționează să o țină unită, deși poate din exterior așa se vede. După cum am spus, el se folosește de orice moment prielnic pentru a câștiga voturi, iar referendumul a fost unul din momentele prielnice. Pe 17 noiembrie, anul trecut, când Platforma Împreună s-a reunit la Sibiu în prezența Mitropolitului Ardealului, Mihail Neamțu a organizat o contra conferință la Cluj. Tocmai pe 17 noiembrie! Apoi, de curând, o altă conferință a Platformei a fost blocată de a se ține la Bacău și ghici cine a ținut o conferință în același loc și la aceeași dată? Mihail Neamțu! Nu mai pomenesc de organizatori ...
Poate n-a fost o formulare reușită oastea de la referendum, am vrut să mă refer la oamenii pro life.
Referitor la conferința de la Cluj pe 17 Noiembrie, atunci a putut fi închiriată sala, evenimentul a fost programat chiar cu o lună înainte, a menționat în conferința pe care am văzut-o înregistrată că nu are nimic cu cei de la CPf.

Ironic e că evenimentul central l-a avut pe părintele Necula în prim plan, deci purtătorul de cuvânt al Mitropolitului Sibiului, la acea conferință suprapusă.
Din ce am văzut pe facebook la eveniment au fost mai mulți invitați ortodocși și la pupitru și în sală, a prezentat un domn care a mai conferențiat împreună cu părintele profesor Stelian Tofană la serile acelea catehetice reușite ținute de părinte în Cluj.

În ce privește conferința de la Bacău, nu știu ce s-a întâmplat, acum am citit prima oară probabil că cei din CPF se tem să nu fie afiliați politic, nu văd de ce nu ar urca împreună pe aceeași scenă.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Platforma Împreună susține și va participa la Marș, dar sub coordonarea vechilor lideri ai CpF. Interesant este cum pe pagina de FB a lui Neamțu nu apare nicio susținere a Marșului, asta în condițiile în care este ancorat bine în social media.

Din păcate, noi nu avem nevoie de oportuniști, idividualiști sau buni oratori, ci de pragmatici, care chiar să ducă bătălii la firul ierbii, iar PI chiar asta face.
Exact de asta am și spus că ar fi bine să meargă la Marșul pro viață pentru a nu lăsa impresia că a fost doar o conjunctură.

Cât timp Trinitas Tv deci Patriarhia, Mitropolia Moldovei prin Doxologia sau a Clujului îl invită și pe el și pe Adrian Papahagi la diferite prelegeri sau dezbateri cred că trebuie să avem o atitudine moderată cu privire la ei, iar timpul va decide.

Eu cred că avem nevoie de Neamțu în politică dar nu și la amvon să nu confunde cele 2 lucruri și va fi bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.03.2019 at 17:26:33.
Reply With Quote