View Single Post
  #97  
Vechi 12.03.2013, 19:23:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
La un moment dat , mama Mundatia , menajera mea, o batrina tacuta dar cu tarie de duh, s-a intors catre mine si mi-a zis
Sincer acum, acest dialog da toate argumentele impotriva, nu mai e nevoie de alte argumente.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Citi sfinti stiti dvs. ca s-au facut dintre nelegionari si mai ales in libertate ?
Asta e asemanator cu spun greco-catolicii, ca istoria romanilor si tot ce e bun incepe cu uniatia. Probabil te referi la acea perioada, ca altfel e absurd sa spunem ca au fost sfinti doar cand a aparut legiunea (ciudata asociere, cuvantul legiune e asociat cu romanii si progoana impotriva crestinilor, de altfel stim ca fascistii italieni au luat cate ceva de la romani).
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai Richard Wurmbrabdt nu era tot credincios ?, inca mai credincios, teoretic, decit Vulcanescu, ca era pă/astor ! Nu s-a convertit in puscarie si a practicat virtutile crestine si rugaciunea ca si legionarii dar dupa ce a iesit si a esapat de sub invatatura si codul moral-religios al legionarilor , ce a mai ramas din el ?
Nu inteleg argumentul acesta, Wurmbrand era protestant, nici nu avea cum sa devina sfant, nu era in Biserica.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ai uitata ca in anii '38-'40-'48 se facea la scoala Religia ? Toti romanii erau crescuti in credinta . Nu doctrina lor, nu faptul ca erau legionari i-a avantajat ! Ce, toti sfintii din puscarii erau legionari ? Sau crezi ca daca nu apareau acesti legionari in istoria poporului roman , Romania nu mai nastea sfinti ?
Dar hai sa ne gandim si altfel. Cati din legionarii care nu au ajuns in inchisoare au ajuns nu sfinti, ci induhovniciti? Horia Sima a fost sfant? Dar legionarii morti inainte de venirea comunistilor in inchisoare? Exista sfinte moaste ale lui Zelea Codreanu?
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si sa ne ierte Dumnezeu ca dam astfel de exemple, dar Teoctis Arapasu , ca si Bartolomeu Ananaia au sfirsit a fi oamenii securitatii si regimului comunist, ori acesta nu era Hristos !
Se pare ca batrana spune ca e simpla si smerita, dar de fapt nu e asa, ci judeca, de fapt acuza fara dovezi, spunand neadevaruri. Un fel de cine nu e cu legiunea e impotriva, nu are importanta ce fel de om este. Acum 2-3 zile am scris de vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania si de acuzele neadevarate ce i se aduc. Am demonstrat ca sunt false.
In cazul Patriarhului Teoctist, era mai bland, dar era un ierarh care de fapt nu a fost acceptat de comunisti, deci nu facea deloc parte din cei simpatizati si aprotiati de comunisti. Ca sa vorbim pe date concrete si nu dupa barfe, auzite la coltul strazii, iata lupta Patriarhului si a Bisercii pentru a nu permite comunistilor sa o controleze si sa infiltreze oamenii pe care ii credeau mia obedienti fata de regim: http://www.rostonline.org/rost/nov2003/bor.shtml
Altfel spunem exact ce afirma si greco-catolicii, dar ei au alte motive.
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu parca am auzit ca si inainte de Moise a fost , dar sa zicem de la Moise incoace: a fost la el, la David, la Solomon, la generali, la cneji, la regi (si sirbi, si rusi )la voievozi (numai Stefan cit a taiat la tatari si turci) care au ajuns sfinti, precum a fost si desfrinarea la unele din marile sfinte ale ortodoxiei, ori tilharia, hotia , la altii .
Asta deja e cam trasa de par, astfel orice crima are o justificare. Solomon si Avraam aveau si o gramada de sotii, nu e o scuza pentru poligamie in zilele noastre.
Zelea Codreanu avea si origini germane (din partea memei, se spune ca si tatal sau era polonez si s-au convertit apoi la ortodoxie de la catolicism). Se poate observa ca a fost atras de doctrina nazista, mai ales ca in 1922 a ajuns la Berlin. Se spune ca se ruga si la sfinti catolici (Anton de Padova). Se poate face o paralela si cu conceptia catolica de stat teocratic, cruciade si inchizitie, acestea fiind preluate de catolici de la practicile iudaice (este o ironie, miscarea fiind tocmai impotriva iudaismului).
Reply With Quote