Subiect: Reguli
View Single Post
  #1  
Vechi 28.09.2005, 15:25:39
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Asa cum am spus si la "tinuta in biserica" eu sunt de parere ca ar trebui ca fiecare biserica si manastire sa aiba afisat regulile (macar cele esentiale) .

Ar trebui sa se specifice clar (printe multe altele):

1.Ca nu este voie sa se sarute icoanele in timpul slujbei (pentru ca deranjezi atata lume)

2.Ca nu este voie sa se vorbeasca nici in timpul si nici la sf slujbei

3.Ca,copii mici se impartasesc pana sa inceapa slujba si nu la sfarsit cand copilul a manacat (pentru ca este imposibil ca un copil de pana intr-un an sa nu fimancat pana la 11-12 atunci cand se impartaseste), am vazut zeci de cazuri in care preotul nu a impartasit copilul pentru ca parintele nestiutor i-a dat sa manance copulului sau mai grav, parinti care-si duceau copii la impartasit in timp ce acestia mancau pufuleti, sau si mai enervant cand se vine cu copii mici la biserica si copii incep sa tipe exact in momentele cheie ale slujbei !

etc etc etc

Cea mai grava problema sunt unele babe care daca vad pe cineva ca a gresit intr-un fel sar pe el , facand ca acel om sa nu mai vina prea curand la biserica .

Multe sunt de spus dar cel mai important e ca se vrea respectarea regulilor dar nimeni (exista si exceptii , bineinteles) nu face absolut nimic pentru asta ! :|

Reply With Quote