View Single Post
  #112  
Vechi 24.08.2012, 08:38:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Bai o fi nasol in manastire,da si viata in lume e un infern.
Cand ne vom satura de rautatea oamenilor,cand ne vom da si sufletul pentru un singur cuvant bun,cand ne vor iesi pe nas toate placerile noastre si vom obosi de ele,sa vedeti atunci cum vom lua cu asalt manastirile,caci oriunde ni se va parea mai bine decat viata de pana atunci.
Oricat de greu si de nedrept si de doborator ar fi acolo,tot e mai bine decat in lume.

" Veniti la Mie cei truditi si impovarati ,si va voi da odihna,luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine.Caci Eu sunt bland si smerit cu inima"
Inchipuie-ti rautatea lumii inghesuita intr-un loc, cam asa este la manastire, care mai de care sa-l manipuleze pe celalalt, sa-l supuna, sa-i starpeasca vointa, sa-l umileasca, sa-l faca un nimic, apoi sa inceapa a-i cere totul!!! In lume ai macar libertatea de-a alege sau de-a respinge rautatea celorlalti, in manastire esti vrednic de-a fi sclavul unor oameni fara omenie, ancorati in reguli inventate dupa bunul plac si rautati justificate de "credinta"...mi se face sila de atata "spiritualitate", cand omul se dovedeste a fi cel mai perfid animal!
Multumesc Lui Dumnezeu ca sunt in lumea asta infernala, este tare frumoasa, este plina de adevaratul sens al binelui si raului universal, imi da astfel posibilitatea sa fiu eu insami.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2012 at 08:46:06.
Reply With Quote