View Single Post
  #211  
Vechi 24.05.2013, 21:49:02
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Bolnavii nu pot fi tratatati impotriva vointei lor, dar daca vor sa se trateze trebuie sa faca injectia care doare. Nu exista alta varianta. Adevarul doare, daca vrei sa te tratezi te tratezi, daca nu, nu .....

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
......
1. ci mă refeream la creștinii catolici și la cei protestanți și neoprotestanți din denominațiunile ce au păstrat măcar adevărurile fundamentale de credință în privința Sfintei Treimi și a Întrupării Fiului.
2. Repet că, în mesajul meu, m-am referit la catolici, protestanți evanghelici, reformați, anglicani etc, adică cei care sunt creștini, care au aceeași credință cu noi.
3. Atunci când s-au exprimat atât de categoric împotriva ereziilor, Sfinții noștri Părinți au avut în vedere ereziile foarte foarte grave din vremea lor, ... Ce poate fi mai eretic decât ideea că Hristos nu ar fi Dumnezeu adevărat, ci doar o ființă creată (arianism)?
În privința creștinilor din celelalte confesiuni, ei sunt credincioși ai Domnului nostru Iisus Hristos, ca și noi, sunt de-ai noștri, cum se spune. :) Dacă nu mă credeți, căutați puțin și informați-vă despre... ordinul monahal înființat de către Maica Tereza...
Doamne ajută!
1. Catolicii, protestantii si neoprotestantii nu sunt crestini. Sau daca vreti sa ii numiti crestini atunci ortodocsii sunt altceva. Nu se pot pune in aceeasi oala. Neoprotestantii (penticostali, baptisti etc.) nu cred in Dumnezeirea Fiului, deci intra in categoria [b] "Ce poate fi mai eretic decât ideea că Hristos nu ar fi Dumnezeu adevărat, ci doar o ființă creată (arianism)? [b] " - sunt chiar cuvintele dumneavoastra deci nu stiu cum i puteti numi crestini.
2. Nu au aceeasi credinta cu noi. Pare la prima vedere dar de fapt nu e aceeasi credinta.
3. Sfintii Parinti au avut in vedere toate ereziile nu doar cele foarte grave.
Ei au numeroase citate in care spun clar ca romano-catolicii sunt eretici, au aruncat anatema asupra credintei romano-catolice. Celelate confesiuni nu sunt credinciosi ai Domnului nostru Iisus Hristos, daca ar fi credinciosi ai lui ar asculta de apostolii Lui si de invatatura lor care este doar in invatatura ortodoxa.
Cunosc despre ordinul Maicii Tereza, un regim foarte aspru. Chiar daca pare ceva crestin nu fac voia lui Dumnezeu, din pacate. Este ceea ce se cheama inselare.

Propagati ecumenismul, nu stiu daca in mod voit sau doar din nestiinta. Iar ecumenismul este pan-erezia timpurilor noastre dupa Sfintii Parinti.
Reply With Quote