View Single Post
  #217  
Vechi 25.05.2013, 21:40:24
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
da, pt ca aud des in conversatiile teologice(mai ales pe net)"Da, sunt un nenorocit care nu merita sa traiasca. noroc cu partenerul meu de discutie ca mi-a aratat adevarul si ce abominatii erau punctele mele de vedere anterioare."
1. Nu se schimba nimeni doar cand citeste pe un forum ca, confesiunea lui este gresita. Dar macar aude ceva legat de asta si unii isi pun problema si se apuca sa studieze. Mai aude pe forum, mai aude de la un cunoscut mai prinde o emisiune ceva si atunci poate isi pune problema, daca il intereseaza cu adevarat mantuirea.

2. Daca noi ca ortodocsi nu spunem nimic si lasam ca toate credintele asa zis "crestine" sa fie bagate in aceeasi oala cu credinta ortodoxa nu facem decat sa permitem propagarea ecumenismului si prin acest forum, ecumenism care este erezie; sau sa il propagam chiar noi dintr-o prost inteleasa "iubire a aproapelui".

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
In doilea rand, da, sunt eretici, dar din punct de vedere tehnic si legal intra in categoria general "Crestinism"/
Nu intra in categoria "Crestinism" chiar daca sunt numiti asa in presa sau la Tv sau mai stiu eu unde. "Crestin" inseamna cel care il urmeaza pe Hristos. Ei resping invatatura lui Hristos, poruncile Sale si resping Biserica Sa, deci nu Il urmeaza pe Hristos deci nu sunt crestini.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
avem o mica problema. Conflictul dintre Vest si Est, Filioque si autoritatea papala, a inceput prima data prin 650. Sfintii Parinti au trait in mare parte inainte de asta. Singurul care a trait dupa a fost Ioan Gura de Aur, si nu stiu daca a tratat problema. In orice caz, nu e Sfintii Parinti(la plural). Iar din punct de vedere istoric, BC-ul ca entitate, despartita de Biserica Ortodoxa, nu a aparut decat dupa 1054.
Sfantul Ioan Gura de Aur a trait in secolul 4, deci inainte de 650. Iar Sfinti Parinti au trait mai multi dupa 650 decat inainte si traiesc si in zilele noastre Sfinti care vor fi canonizati dupa moartea lor. Sfantul Siluan intra in categoria Sfintilor Parinti, Sfantul Grigorie Palama care a avut polemici cu latinii intra in categoria Sfintilor Parinti, Sfantul Iustin Popovici intra in categoria Sfintilor Parinti etc. Cum puteti spune ca singurul dintre Sfintii Parinti care au trait dupa anul 650 a fost Sf Ioan Gura de Aur? Orice Sfant canonizat din Biserica Ortodoxa care a dat invataturi in Dreapta Credinta intra in categoria Sfintilor Parinti. Nu sunt Sfinti Parinti doar cei din primele secole.
Reply With Quote