View Single Post
  #99  
Vechi 17.04.2015, 13:53:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Da, nu stiu ce sa zic, la parastas e altceva, se face " claca". Adica se strang mai multe femei din familie si chiardinafara si incropesc ceva. La botez/nunta totusi asteptarile sunt mai mari. Dar daca nu vom avea alta posibilitate asa vom face. Mai greu este cu spatiul. Acum cativa ani au avut ai mei o ruda din US la ei, care a invitat de Craciun o multime de oameni, rude si prieteni, nu stiu daca chiar 20, dar aproape. Ne-am descurcat cu mancarea, au si comandat un purcel de lapte la hypermarket, gata facut ( a platit matusa, desigur), si a si ramas mancare pt ca masa s-a facut cnform traditiei occidentale in seara de Ajun...iar persoanele in varsta nu au putut mnaca prea mult, o familie inca tinea post, cum e firesc, si ne-a ramas chiar mult...ai mei insa au fost stresati mai mult de aglomeratie si deranj, ca nu mai sunt obisnuiti cu atata lume la ei n casa, mai ales acum la batranete, rar cand ne mai strangem chiar si noi copiii, cu ai nostri...
Asa ca din pct asta de vedere, e mai bine la local...( plus ca intr-o casa de om poate nici nu ai sufieciente, scaune, farfurii, etc, de multe ori se mai imprumuta de prin vecini, nu prea mai sunt case "boieresti" dotate pentru astfel de reuniuni mari...)
La parastase presupun ca nu costa asa mult meniul, insa la nunti/botezuri e posibil sa te taxeze in plus si pt deranjul de multe ore si nr mare de persoane...si totusi cererea e foarte mare, clienti sunt cu toptanul, chiar e greu sa mai prinzi loc liber, de obicei rezervarile se fac din anul precedent...
Cred ca pana la urma as prefera varianta rezervarii catorva mese la un local cat de cat dragut, si sa comande fiecare ce vrea...sau mi-a spus o alta mamica de posibilitatea organizarii unui fel de bufet suedez, cu " platouri", dar nu am apucat sa vorbim in detaliu si nici nu am gasit oferte concrete....
Eu nu stiu sigur, dar parca exista si in tara firme de catering.
Adica vin acasa si iti organizeaza petrecerea: aduc vase (cu imprumut), mancare, bautura, chiar personal care sa serveasca daca vrei.
Vezi si informeaza-te.

Acasa nu poti sa gatesti pentru o nunta. Doar sa aduca mai multe rude sau mai multi prieteni lucruri facute la ei. Nu ai spatiu, aragaze, cuptoare.
Ah, da, la tara e altceva. Acolo ai loc, poti sa gatesti vara afara si sa pui masa tot afara.

Si in final mai e ceva: cine are pretentii (din rude sau cunoscuti) sa te si ajute. Ca asa, viteji dupa razboi se gasesc multi.
Ar fi varianta ca la revelion. Nu stiua cum, dar inainte asa se facea.
Grupul care vroia sa petreaca impreuna se aduna si planuia si se facea lista: unul aducea vinul, altul friptura, altul apereitive, altul prajituri, altul se ocupa de muzica.

Si nu trebuie multi invitati.
Finii nostri au facut la un restaurant mic. Nota bene: in alta tara.
Si a costat cam vreo 500 de Euro. N-am fost 20. Si am contribuit si noi.
Se pot aduna (parinti, socri, economii, imprumut).

Sunt cazuri de cupluri care nu au bani si care cumva reusesc sa se casatoreasca.
Si ti-mai mai spus: vezi si de nasi. Cu ei te poti sfatui si imaprti. Conteaza mult.

Si pentru ca spunea cineva aici cu DNA si ca n-ai voie si nu stiu ce.
Astea sunt alte cazuri si alte ilegalitati.
Nu exista nicaieri nunta sa te duci cu mana goala, sau sa nu ai voie sa primesti cadouri.
Unii aduc obiecte, altii bonuri valorice, altii cum pot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.04.2015 at 13:59:00.
Reply With Quote