Subiect: Sunt singura.
View Single Post
  #128  
Vechi 24.12.2016, 04:09:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de sophia;
Exemplul Fecioarei Maria este complicat si nu se poate explica. Nu se poate. Fiindca omeneste nu este posibil sa fii fecioara si in acelasi timp sa porti o sarcina si sa nasti un copil.
Omenește nu-i posibil, adevărat. E vorba de dumnezeisc aici.
Ba da, se poate; e posibil.Nu e nimic dumnezeiesc.

Cu multa consideratie va aduc la cunostinta ca spermatozoidul poate trece prin porii membranei vaginale(la fel cum trece si sangele menstrual) si in consecinta poate fecunda ovulul.
Altfel spus, ca urmare a unui "joc erotic" o tanara virgina poate ramane insarcinata, dar nu mai e fecioara pentru ca a deschis in inima ei inseminarea barbatului.

Tot acolo unde am citit demult aceasta informatie medicala, am mai citit si ca o fecioara violata ramane tot fecioara, chiar daca membrana vaginala e perforata.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Citat:
În prealabil postat de sophia
Si care a fost atunci sensul lui Iosif in aceasta poveste? Trebuia sa arate totusi ca o familie omeneasca.
Iosif i-a fost doar aparent soț. Rolul său a fost să o protejeze în societatea acelei vremi. De altfel, el era bătrân, conform tradiției ortodoxe.
A-pa-reent?
Vedeti neamul lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam in cap (Mt1,1-25).

Apelati cu incredere la ingerul Domnului, care l-a sfatuit pe Iosif sa n-o lase pe Maria, caci si losif la inceput a privit... "aparent" la Fecioara Maria.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote