View Single Post
  #371  
Vechi 02.11.2014, 21:27:52
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ura nu este si nu va fi niciodata o virtute crestina!
Mai ales ca tu urasti pacatosii(occidentalii) si nu pacatul in sine!
Suntem oameni ca si ei si nimic nu face mai buni;nu vom intra in ceruri doar urand si cercetand pacatele altora.

Pacatul nu este nou in fata Domnului,oamenii moderni nu sunt mai buni sau mai rai decat cei din antichitate;si atunci existau masuri abortive,curvie,lacomie,Sodoma si Gomora.
De unde ai scos ca nu urasc pacatul in sine?!
Masura pacatelor este ce face aceasta epoca unica, in raport cu cele anterioare.
Ura este problema/greseala/pacatul meu. De fapt, nici nu e ura; e mai mult dezgust si teama instinctiva in fata expansiunii fara precedent a practicilor "impotriva naturii" in sensul cel mai larg al termenului. Te-ai intors la 180 de grade? M-a deranjat mult replica ta. Habar nu ai cum ma pozitionbez eu fata de diverse pacate. Doar fiindca locuiesti acolo...mda. Da, vesticii sunt oto fapturile lui Cristos. Si da, pot si merita sa fie mantuiti. Dar, sa nu fim visatori: lumeste, structurile unde ei sunt "la ei acasa" sunt centre ale raului, in orice sens doresti: de la a face un porc de rege ucigas si curvar sef de "autocefalie" pina la legifera eutanasia si adoptarea de copii decatre sodomiti, toate porcariile au originat acolo. Ah, scuze, daca locuim acolo trebuie sa dorim bine cuibului nostru. Mda.
Euroamerica sodomolatra si demonolatra este un cancer. Deja, la nivel de societate globala, vorbim de metastaze.
Pe termen lung, metanoia la nivel de societate pierde in fata raului, DACA lupta s-ar duce doar in termeni cantitativi: adica, cati dintre noi sucomba pacatului, sau macar tolerantei fata de acesta. De aceea, Sfintii Parinti au precizat foarte clar ca la sfarsitul acesteui ev, Dusmanul si aliatii (de fapt victimele "privilegiate") sai vor avea o victorie pe cat de rasunatoare, pe atat de vremelnica.
Sunt foarte atasat de natura, si anume de partea ei sanatoasa. De aceea, instinctiv o lume in care toate granitlee firescului sunt incalcate este ceva care imi trezeste toata violenta verbala si amaraciunea posibile.
Incearca sa gindesti mai mult ce scrii, cind e vorba de persoane: chestia ca nu as uri pacatul e absolut gratuita, nici macar nu ma cunosti personal.
Eu pe forumul asta nu atac persoane decat doar in defensiva, ci atac idei, practici, ideologii, si altele de felul acesta. Fiecare din noi e unic, irepetabil si infinit de valoros in ochii Facatorului, Reginei Cerurilor, Puterilor Ceresti si Sfintilor Bisericii. Pot sa inteleg pe oricine. Tot ce cer este putina obiectivitate si mai ales lipsa atacului la persoana.
Doar fiindca unii locuiesc in Scotia sau in California, nu inseamna ca trebuie sa iubeasca locurile si tarile alea atat de mult incat sa se innece in subiectivism: in caz ca s-a uitat, viata noastra pe Pamant nu e nici macar statie: e o amarata de halta. Insa vremea petrecuta in halta asta trebuie traita dupa anume reguli. O regula de baza este si sa spunem binelui, bine, si raului, rau, indiferent de presiunea "chemarii vremii" sau, spus mai cinic, instinctului de turma. O alta regula este sa nu punem stampile. Eu nu stiu daca nu cumva (si acum ajung la tema topicului, in sfarsit) datorita unui duhovnic cu puteri de sfintenie, precum Cuviosul Arsenie Boca sau Padre Pio sau Sf. Ilie Lacatusu, sau datorita unui psiholog cu chemare spre Biserica, precum prof. Ioan Cezar, un poponar sau un narcoman sau un neopagan nu se va intoarce la Adevar. Insa extinderea undelor raului, prin masa pufoasa a multimii aglutinate sub steagul tolerantei-cu-orice-pret, cu simtul deosebirii valorilor tocit pana la extinctie, este ce trebuie condamnat. Chestie de empirism elementar, ca sa ma exprim sofisticat precum unii tocilari acri, din zone multiculturale, de pe aici.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 02.11.2014 at 21:32:34.
Reply With Quote