View Single Post
  #25  
Vechi 13.04.2011, 15:29:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu.

Păcatul trebuie ținut minte. Dar spovada trebuie să ne elibereze de sentimentul de vinovăție. Dacă mă simt încă vinovat de păcatul pe care Cristos l-a iertat, înseamnă că nu mă încred în iertarea Lui și cad în alt păcat, cel al deznădejdii.
Nu trebuie tinut minte pacatul caci se nesocoteste Taina Sfintei Spovedanii precum si Taina Sfineti Euharistii. Rugaciunea ortodxa crestina de la Taina Sfintei Euharistii spune clar: "iata S-a atins de buzele voastre si TOATE pacatele voastre le va curati" Hristos Iisus insusi evident.

Nu exista: "Te iert dar te tin minte". Iertarea este deplina la Dumnezeu (El nu tine minte cat de pacatos a fost omul), se vede clar in cazul Fiului Risipitor.

Psalmul 50 spune clar:
" Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele. "

Putere are Dumnezeu sa ridice pe om din pacat. Nu zice Dumnezeu "oare voiesc EU moartea pacatosului, sau sa se intoarca si sa fie viu"? "Mila voiesc iar nu jertfa".

Iezechiel cap 18.
" Și cel nelegiuit, dacă se întoarce de la nelegiuirea sa, pe care a făcut-o și face judecată și dreptate, își întoarce sufletul său la viață;
Căci el a văzut și s-a întors de la toate nelegiuirile sale, pe care le-a făcut; de aceea va fi viu și nu va muri. "

Cei 12 Apostoli sau Sfintii lui Hritos au fost fara de pacate? Au fost oameni pacatosi, chiar sfantul Petru marturiseste: "Doamne Iisuse Hristoase iesi de la mine ca sunt om pacatos", nu sunt vrednic sa stai in barca mea... TU care este Sfant si izvorul Sfinteniei, al iubirii, al dragostei, al adevarului.
Dar pe toti acestia (si pe multi altii) Hristos Domnul i-a rascumparat cu scump sangele Sau si i-a curatit de toate patimile si pacatele si i-a indumnezeit si in vecii vecilor vor fi cu EL.

"Cine oare ne poate desprati de dragostea lui Hristos", spune Sfantul Pavel? Cei 12 Apostoli pururea sunt cu Hristos, nu langa EL, ci pe tron cu EL, asemenea multora care traiesc cu adevarat intru EL (Apocalipsa 3) caci Hristos spune clar ca la "judecata nu vor veni ci s-au mutat de la moarte la viata" (Ioan 5), iar despre cei 12 Apostoli spune explicit ca ei vor fi Judecatori la Dreapta Judecata a lui Dumnezeu. Amin.

Last edited by Eugen7; 13.04.2011 at 15:38:41.
Reply With Quote