View Single Post
  #26  
Vechi 13.04.2011, 16:14:37
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Parerea ta nu este relevanta.
Totul trebuie facut dupa randuiala Bisericii nu dupa "parerea" fiecaruia.

Pacatele spovedite sunt iertate de Dumnezeu si dezlegate prin preotul duhovnic. In functie de gravitatea pacatului, preotul decide canonul spre vindecarea credinciosului de urmarile patimilor si ale pacatelor. (Nicidecum canonul nu este pentru determinarea iertarii. Hristos iarta gratuit pe cel ce se pocaieste sincer.)

Preotul duhovnic poate decide oprirea omului de la Sfanta Impartasanie pentru anumite pacate si patimi mai grele. Desigur ca face aceasta din dragoste pentru om, ca nu cumva sa il arda Sfanta Impartasanie (I Corinteni). Desigur ca preotul duhovnic spune: fiul meu duhovnicesc intru Hristos Iisus Domnul Dumnezeul nostru, pentru pacatele x,y,z este bine pentru tine sa nu te apropii de Sfanta Impartasanie deocamdata. Stai aproape de Biserica, participand la Sfintele Slujbe, mai ales la Taina Sfantului Maslu, Taina Spovedaniei si Sfanta Liturghie. Pacatele a,b,c sunt dezlegate.

In cazul in care omul merge la alt parinte duhovnic el trebuie sa marturiseasca doar pacatele x,y,z pentru care nu a primit inca dezlegarea, nu si pacatele a,b,c pentru care a primit dezlegarea.
Da, asa este, de randuiala Bisericii trebuie sa tinem cont. Dar, mi-am dat si eu cu parerea.
Si am facut-o cu destula prudenta... n-am zis nici ca DA nici ca NU. Sfatul meu a fost sa intrebe pe duhovnic.
Reply With Quote