View Single Post
  #16  
Vechi 03.01.2015, 18:01:15
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt nu e adevarat, asta spun cei din alte culte pentru ca nu au minuni. Sfintii care faceau minuni aveau credinta slaba si aveau nevoie de minuni?
Intotdeauna Domnul a aratat adevarul, nu oamenii. Prin minuni. La fel si noi aratam ca suntem in adevar prin faptul ca la noi sunt minuni, de exemplu Lumina de la Ierusalim.
nu mi-ati inteles mesajul.
eu vorbeam despre faptul ca minune nu e neaparat ceva grandios,ceva care face senzatie,care uimeste,minune e si lucrul simplu,smerit,frumos...o floare,culorile toamnei...nu vad nimic strain de Ortodoxie in ideea asta,chiar daca se intalneste si in alte culte(nu stiu,nu am cercetat). e gresit sa spunem ca daca o idee e prezenta la alte culte ea e neaparat gresita.daca neoprotestantii nu fac avort spunem ca a nu face avort e strain de Ortodoxie?

si referitor la ceea ce spuneti,ca Domnul arata adevarul prin minuni...se poate ca aceste minuni sa fie considerate pura intamplare de atei,sa zicem.si ma gandesc la convertirea Parintelui Serafim Rose.a avut loc treptat,fara nimic senzational,fara Icoane care plang,fara vise etc.repet,un ateu ar putea zice ca nu a fost o minune,la fel cum poate zice ca nu e o minune cand se naste un copil.

minunile de genul "m-am vindecat de cancer dupa ce am fost la Maslu" sunt foarte rare,poate tocmai pentru ca lumea este aplecata spre senzational.sau poate ca uneori nu sunt folositoare.chiar citeam intr-o revista marturie unei fete a carei bunica l-a vazut pe Sf. Nectarie(la care avea mare evlavie) slujind impreuna cu preotul din biserica. deci ea vazuse 2 preoti,restul lumii vedea doar un preot.si nu stia batrana ca al 2-lea preot e Sf. Nectarie,iar cand a intrebat-o pe nepoata ei daca stie aceasta i-a raspuns ca nu,desi stia ca e Sfantul.de ce?pentru ca stia ca bunica ei se luptase cu patima mandriei si ii era teama ca daca va afla ca l-a vazut pe Sfantul Nectarie sa nu se mandreasca.
Reply With Quote