View Single Post
  #20  
Vechi 03.01.2015, 22:05:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu conteaza atat de mult argumentele catre altii.
Aceste argumente ascund si o doza de ingamfare a noastra , ca am detine adevarul , si ca i-am putea lumina pe ceilalti,ca aceasta ne ar fi la degetul cel mic . Ca noi suntem perfecti altfel, iar ,cu ceva argumente, ii trezim si pe ceilalti.
Nu cred ca adevarul e chiar asa simplu . De fapt nici noi nu suntem asa perfecti , singurul nostrum argument este credinta noastra ,care de abia ne tine pe noi insine legati de Biserica
Nu prin argumente vom reusi sa nastem credinta in ceilalti ,doar vom trezi un oarecare interes .
Pentru ca nici noi nu am crezut prin argumente,ci prin har. Biserica lui Hristos nu se allege ,ca la un campionat mondial al bisericilor, prin vot eventual . Biserica lui Hristos se arata ca fiind adevarata prin credinta personala . E suficient sa crezi tu si lumea se va schimba in jurul tau . Caci lumea nu e atenta la argumente,ci la felul de viata al tau ,si la roadele credintei tale in suflet ,fapte si iubire fata de Dumnezeu
Doar Dumnezeu stie care e Biserica sa,caci El e capul , noi avem doar incredere in El. Noi nu credem in ortodoxie,credem in Hristos . Orotodxia este credinta noastra in Hristos , e intrinseca noua, nu este o optiune sau o alegere
Reply With Quote