Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #158  
Vechi 03.12.2022, 19:21:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Rasa galbena e mai ascultatoare si muncitoare decat restul lumii. Dar te contrazic la ceea ce ai spus aici. Lucrurile astea se intampla de mult in China. Eu am fost in China cand am fost navigator...sunt destul de avansati pentru un "comunism",
Au câteva orașe ca în Occident, zgârie nori, tot ce vrei, au organizat și olimpiada de vară și cea de iarnă fără probleme, China e o superputere încă din Antichitate.
Problema era că la începutul anilor 1940 încă erau în Evul Mediu din cauza regalității și a corupției burgheze, comunismul i-a scos din analfabetism și i-a ajutat să facă saltul la economie competitivă.
I-au învățat să citească pt a le citi manifestele comuniste.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
dar fiind o tara pagana (budista cum se cred ei) , obiceiurile pagane sunt la moda acolo: prostitutia aproape legala (inclusiv sodomia - femei-barbat, daca ma intelegi ce zic), boschetari pe strazi la fel, festivaluri sunt, frig in case este, foamete este, saracie nu mai zic in zonele suburbane si la sate. Si jocurile de noroc exista acolo.
Eu nu cred că în China un om serios cu studii ajunge pe străzi sau nu-și găsește loc de muncă.
În România comunistă și repetentul de an avea repartiție, servici, familie, apartament, acum oameni cu două-trei facultăți lucrează subcalificat față de studiile lor sau unii ajung pe străzi fără să aibă vicii distrugătoare.

O fi acum cu pandemia, foame, dar China își produce cam tot ce are nevoie, intraseră în criză imobiliară pt că se construiau mai multe apartamente decât era cerere, din cauza politcii copilului unic.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu stiu nimic de sistemul scolar, in schimb.
Sistemul școlar e la ani lumină față de China regală care-i ținea în analfabetism, e clar că știu să-și selecteze bine vârfurile pt că altfel nu ar putea să învețe și să țină pasul cu noile tehnologii din piață.
Ăia nu-și fură căciula să bage incompetenți în domenii cheie economice.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Toata zona China-Filipine-Tailanda-Singapore, au obiceiuri din astea non-ortodoxe, nu conteaza latura politica, ei sunt pagani. Dar ca turist e bine sa vizitezi locuri noi, dar sa nu faci ce fac ei .
Poate în Thailanda sunt idioți care se mutilează genital, dar și aceia sunt o minoritate în poporul tailandez, China e mai austeră, nu cred că sunt parade lgbt, or fi cluburi de noapte și cam atât.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote