Subiect: Canoanele
View Single Post
  #3  
Vechi 23.02.2024, 06:38:57
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
E bine să ne mai aducem aminte de canoane, mai ales că acum se cam neglijează, femeile nu mai poartă baticuri la slujbe, epitimiile sunt mai ușoare, ecumenismul invadează aspectele vieții, lumea crede că se mântuiește din oficiu.

A postat recent PS Petru Pruteanu acest articol. Aici ne amintește de canonul 80 Trulan (692) în care laicilor li se spune să participe la slujbe săptămânal, iar dacă lipsesc de 3 ori să fie îndepărtați de la împărtășanie.

Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi cleric, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).

PS Petru îl interpretează ca cerând laicilor să se cuminece în fiecare săptămână, dar nu mă bag să afirm asta fiindcă știu că părerile sunt împărțite, chiar și Pr. Papacioc spunea că împărtășania o dată la 40 de zile e potrivită. Grecii știu că se împărtășesc mai des, unii preoți împărtășesc fără spovedanie unii doar cu spovedanie, etc.

Dar ce e cert e că prezența la biserică săptămânal e cerută canonic.
Împărtășania e cea mai frumoasă comuniune cu Hritsos, iar din faptul că El Se jertfește zilnic pentru noi secuvine să înțelegem că împărtășania are putere de comuniune de... 24 de ore(nu de 40 de zile!), pentru că mâine El Se jertfește din nou; este o lipsă de respect(ca să nu zic lezmajestate) ca eu, fiind de față, să nu mă împărtășesc cu jertfa Lui decât de 2 ori pe ”trimestru”. Oare pr Papacioc la mănăstire se împărtășea așa cum a recomandat altora?
Poate că da.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote