Subiect: Canoanele
View Single Post
  #7  
Vechi 23.02.2024, 10:44:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Vorbesc unii de cele 40 de zile. Sau de 80 daca ne amintim ca Moise s-a suit de doua ori in munte. Pai nu a tinut el pentru popor? Proorocul, duhovnicul, iata tine asa ca sf. Ilie, 3 ani sau ca profetul Ioan toata viata in timp ce pacatosii care veneau la Iordan erau iertati imediat, pentru ca tinea El pentru ei, iar Domnul venind a inceput sa se deschida Cerul si cei ce se pocaiau se impartaseau nu numai cu apa curata ci si cu Duhul insa El nu ramanea peste ei pana la sfarsit fiindca erau ipocriti, se reintorceau la viata lor lumeasca, veneau doar sa scape de raul care vine, sa se pileasca. Doar peste Domnul Duhul a ramas pana la sfarsit, pana la moarte, incat Duhul L-a parasit pe Cruce doar ca sa poata El muri in vederea mortii si invierii asa cum a spus, sa-si poata implini ascultarea de Tatal.

Deci despre ce 40 de zile vorbim cand e vorba de pocainta si impartasire la nivel de mirean si de laic? E o aberatie. Pai chiar practica o contrazice caci in postul de 40 de zile ca sa te impartasesti dupa spovedanie ti se cere sa te fi pregatit prin post, nu neaparat negru, macar 3 zile!

Haina de nunta e cu totul altceva ca simbol si semnificatie, acolo e vorba de ascultarea de Dumnezeu de toata ziua si de toata viata in vederea vesniciei fericite vazuta ca o nunta, ca o masa de Cuvant si de Har, de mancaruri curate pentru trup, bucurie de nunta traita cu pregatirea ei inca de aici. (Se presupune ca orice botezat cu Hristos s-a si imbracat, nu se pune la indoiala asta mai ales cand se constata participarea lui repetata la viata bisericii locale din care face parte.)

Asa ca Rappy te rog lasa-ma cu ipocrismele unora care ei insisi nefiind pregatiti 40 de zile ii pune pe mireni, pe laici si pe copii sa tina ei ca sa se lauda ca vezi Doamne au pazit pe Hristos de chinuri si Biserica, ortodoxia, canoanele! Sa fim seriosi! Biserica trebuie pazita de ipocriti si de habotnici ascunsi sub haine, vorbe, fapte si fetze ”sfinte”.

Ti-am zis ca tu fiind analfabet functional si chiar analfabet esti defapt un 0 barat din punct de vedere duhovnicesc, teologic insa vi mereu aici sa ne dai lectii vrand sa cadem pe spate de cat esti tu de mare smintisor. (Daca te simti jignit iarta-ma)

Tie chiar nu ti-e rusine?

Imi pare rau, ca ti-o spun insa sa ma tot faci nebun pe toate threadurile desi am rabdare sa-ti explic mereu pe indelete si cu deamanuntul cum se citeste si cum trebuie inteles... devine deranjant, penibil pentru ca dumneata incepi sa negi evidenta, insusi textul dat de tine cat se poate de clar!

Daca tu vrei sa te silnicesti mai mult ca altii, sa te silesti asta nu-i rau insa lasa-i pe altii si nu-i pacali ca sa asculte de aiurelile unora sau altora.

Un om cinstit care doreste sa se impartaseasca face tot ce tine de el sa-L iubesca pe Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, si iubindu-L cu adevarat fii sigur ca Il va Crede si Il va asculta in toate. Iar abea asta inseaman pregatirea!

Cine nu-L iubeste pe Domnul sa fie anatema, iar pe aici am intalnit doar ”mari” teologi si ”mari” aparatori care-L osandesc si-L exlud din Biserica a carui Cap este sustinand ca scumpul Sau Cuvant e de la om sau de la cel rau si ca vezi Doamne de aia nu-L primesc, nu-L citesc, nu-L cred.

Deci oare cine sunt cei ce le inteleg pe toate pe dos?.. intentionat.
(retoric intreb si ma rog sa-i ierte Dumnezeu caci nu acuz pe nimeni, doar imi exercit dreptul de a dialoga in mod liber sincer si cu buna credinta)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.02.2024 at 14:43:10.
Reply With Quote