View Single Post
  #3  
Vechi 01.11.2006, 22:43:42
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De cind m-am reintors la credinta, am avut 2 duhovnici, total diferiti.
Primul era mai aspru si acum, dupa multi ani, inteleg ca de un astfel de duhovnic aveam nevoie, un om aspru si dur, pentru ca si eu eram de-abia la inceput de drum si trebuia sa fie in fata mea un om care sa ma "tina din scurt". Si bine a facut. :)
Acum am un duhovnic blind, dar care uneori, intr-un mod mai brutal, ma aduce cu picioarele pe pamant. Se potriveste perfect starii spirituale in care sint acum.

Ce te pot sfatui eu?
Nu cauta sa ajungi la preoti celebri, care au un nume, pentru ca, de multe ori, acestia sint asaltati de foarte multi crestini si poti avea impresia ca nu se "ocupa" indeajuns de tine. Trebuie sa constientizezi faptul ca ai in fata ta un om, chiar daca este mijlocitor intre noi si Dumnezeu. De ce spun asta?
Am auzit foarte multe critici venite de la multe persoane in ceea ce priveste prestanta, atitudinea, infatisarea unor duhovnici si multi sint dezamagiti de impresie formata in timpul primei intilniri.
Pe mine nu ma intereseaza infatisarea duhovnicului, pentru ca Harul LUI Dumnezeu lucreaza prin el asupra noastra in chip nevazut. Stiu multe cazuri de duhovnici minunati care, la prima vedere, faceau o impresie nu prea placuta in ochii celor care ii cautau.

Nu stiu cit te-am ajutat, dar mi s-a parut important sa-ti spun cele de mai sus.

In ceea ce-l priveste pe bunul meu duhovnic, pot sa spun ca este un om mininat si cred ca, daca el mi-a influentat mult viata.
In urma cu citeva luni mi-a spus un lucru pe care nu l-am constientizat atunci si acum vad cu uimire ca i se indeplinesc spusele.
Este intr-adevar un om al lui Dumnezeu.

Reply With Quote