View Single Post
  #317  
Vechi 24.03.2014, 09:45:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene este interesant ce spui tu dar nu inteleg de ce o numesti ,,predestinare".Ceea ce ai scris este o viziune proprie a ta,fara nici o legatura cu ce intelegem noi si apoi ma judeci pe ce ai inteles tu,de sorginte musulmana mai mult.In alta ordine de idei nu retin sa fi spus ca am o ,,parere buna"despre mine si daca eu nu apartin cu fapta voi ajunge tot acolo unde va ajunge si cel ce apartine doar cu vorba.Asta ar trebui sa te ingrijoreze pe tine.O singura rugaminte am:nu ma confunda cu sectantii cu care te-ai contrat pe aici,de-a lungul timpului,nu sunt adeptul unui reductionism teologic.

Predestinare inseamna,ca sa intelegi ideea de baza, ca Dumnezeu este in toate drept si adevarat,lucru pe care noi il sustinem fara echivoc cand afirmam suveranitatea absoluta a lui Dumnezeu.Predestinarea este un concept derivat din aceasta idee,nu punctul central al calvinismului,cum multi cred.Treaba mea nu este sa descos mereu cum si ce va hotari Dumnezeu,asta o fac necredinciosii.Treaba ta,sau a mea,este sa faci voi Lui si slava Domnului atat Mantuitorul cat si apostolii au aratat cum trebuie sa-ti fie viata.La acel etalon trebuie sa te raportezi.Daca in tine se vad roadele Duhului atunci,cum spunea un sfant ortodox,o viata curata face mai mult decat orice cuvant.Nu ce va decide Dumnezeu cu tine trebuie sa te nelinisteasca,pentru ca Dumnezeu va fi drept cu tine,ci cum ai implinit tu ceea ce EL ti-a spus.Pentru mine este foarte bizar ce ai inteles tu,plecand de la exemplul dat de tine dar fiecare intelege cum crede.Daca imi gasesti un calvin care sa fi afirmat ceva de tipul ce ai afirmat tu mai sus,in situatia care mi-ai dat-o drept exemplu,atunci analizam punctual.

Oricum cred este randul meu sa te intreb si ceva,daca tot esti asa de curios cu privire la voia lui Dumnezeu,ca sa inteleg cum te raportezi tu la voia Lui.Diseara o sa-ti postez un pasaj biblic sa mi-l explici tu personal,nu altcineva.Bineinteles poti argumenta folosind orice sursa patristica doresti.Dupa ce imi spui ce crezi voi judeca si eu cum vezi tu problema,nu stiu ce relevanta are discutia asta pt tine-n Post dar daca tot insisti,hai sa vedem cum intelegem mai bine pozitia celuilalt.

Numai bine,ne auzim diseara.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.03.2014 at 09:48:54.
Reply With Quote