View Single Post
  #6  
Vechi 18.10.2010, 13:17:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Samanta cazuta... in mine !

"Ieșit-a semănătorul să semene sămânța sa. Și semănând el, una a căzut lângă drum și a fost călcată cu picioarele și păsările cerului au mâncat-o. Și alta a căzut pe piatră, și, răsărind, s-a uscat, pentru că nu avea umezeală. Și alta a căzut între spini și spinii, crescând cu ea, au înăbușit-o. Și alta a căzut pe pământul cel bun și, crescând, a făcut rod însutit. (...) Sămânța este cuvântul lui Dumnezeu. Iar cea de lângă drum sunt cei care aud, apoi vine diavolul și ia cuvântul din inima lor, ca nu cumva, crezând, să se mântuiască. Iar cea de pe piatră sunt aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu bucurie, dar aceștia nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme de încercare se leapădă. Cea căzută între spini sunt cei ce aud cuvântul, dar umblând cu grijile și cu bogăția și cu plăcerile vieții, se înăbușă și nu rodesc. Iar cea de pe pământ bun sunt cei ce, cu inimă curată și bună, aud cuvântul, îl păstrează și rodesc întru răbdare." (Luca 8, 5-15)

Care dintre aceste locuri esti tu ?
Esti locul de langa drum, esti locul pietros, esti locul dintre spini, ori esti pamantul cel bun ?

Cred ca este greu a raspunde la aceasta intrebare, insa ne este de mare folos a ne localiza cu precizie.
Cred ca putem fi mai multe locuri, de'a lungul vremii... si loc pietros, si loc intre spini... dar si loc in pamant bun.

Nu ma vad langa drum, nici intre spini, ci ma vad a fi mai mult un loc pietros. "Samanta cea de pe piatra sunt aceia care, auzind cuvântul îl primesc cu bucurie, dar aceștia nu au rădăcină; ei cred până la o vreme, iar la vreme de încercare se leapădă."

De fiecare data primesc totul cu mare bucurie si imediat ma pun pe lucru.
Niciodata insa lucrarea cea buna nu dureaza suficient de mult spre a face rod.
Cum incolteste in mine "samanta", cum ii dau radacini, imediat se usuca, neafland umezeaza si adancime buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote