Subiect: Postul negru
View Single Post
  #533  
Vechi 12.05.2016, 11:58:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru Florin - in fond ai dreptate. N-ar trebui sa exista diferenta intre perioadele de post si cele de dulce, din punct de vedere al trairii credintei.
După ani de zile am primit și eu o bulină albă de la tine. :)


Citat:
In alta ordine de idei, vroiam sa spun ca fara a vrea sa ranesc pe cineva, eu nu inteleg tehnic anumite lucruri. Mai ales ca numai Florin tot descrie cum ii merge lui cu postul negru. Nu ii stim starea de sanatate, nu am vazut analizele lui, parerea medicilor, cum arata etc.
Dacă aș fi fost perfect sănătos nu aș fi încercat metoda asta. Dar știi cum zice Hipocrate, că a mînca în timp ce ești bolnav înseamnă să-ți hrănești boala.

Am văzut avantajele, de aia nu ascund lumînarea sub obroc.

Citat:
Iata ce nu inteleg in ruptul capului:

1. Cum poate sa spuna cineva ca lipsa hranei (si a apei dupa caz) iti face mintea mai limpede? Cum? Cand creierul nu este hranit cu ceea ce ii trebuie?
Se secretă adrenalină, serotonină, endorfine în mod natural în cantitate mai mare, pentru că organismul intră în alertă de supraviețuire văzînd că nu mai vine mîncare.

Creierul e hrănit în continuare, cu prioritate chiar, altfel am muri. Mai întîi cu zahărul din sînge în prima zi, apoi cu glicogen din ficat, apoi la schimbarea metabolismului cu corpi cetonici proveniți din grăsimea stocată deja de corp taman pentru situații de genul ăsta.

Citat:
2. Cum poate sa spuna cineva ca te simti psihic mai bine si mai liber cand tii post negru (chiar si fara apa)?
Mintea merge mai bine. Gîndești mai clar, mai repede, te concentrezi mai ușor, vorbești mai coerent, mai cursiv. Gîndurile sînt mai adunate. Capacitatea de memorare sporește, pentru moment inteligența crește relativ.

Vezi ce zic și alții, că netul e la tine pe comp.

Citat:
3. Cum te simti trupeste mai bine si mai usor cand nu iei substantele de care ai nevoie, esti slabit si ti-e foame (si sete)?
Aia e, că nu ți-e foame, nici sete. Foamea reapare la postul cu apă după cel puțin o lună, iar la cel total nu ți-e nici sete deloc. De aceea la postul uscat singurul semnal pentru momentul de rehidratare este atunci cînd nu se mai produce urină.

Citat:
Nu cred nici ca se vindeca boli psihice, sau dependente prin post.
Nu vorbim de credințe aici, ci de ceea ce s-a studiat deja, ce ceea ce se știe. Rușii au arhive întregi cu datele colectate de-a lungul a patru decenii, doar că nu le-a tradus nimeni să le facă publice pe plan internațional.

Citat:
Din experienta mea (si a altora) stiu ca organismul singur refuza hrana cand are probleme sau invers.
Bravo. E valabil pentru oricine.

Citat:
Oameni cu boli grave refuza hrana si trebuie hraniti prin perfuzii.
Nu neapărat. Dacă spre exemplu ai probleme de tip digestiv, poți să nu mănînci nimic 7 - 10 zile în loc să stai în spital pe perfuzie. Dar depinde de fiecare în particular, vezi excepțiile de care vorbeam undeva în paginile anterioare.

Citat:
Dar poti sa mananci foarte moderat si usor si sanatos in general si atunci de ce ar trebui sa renunti de tot la hrana?
Exact! Dacă ai o alimentație echilibrată și în măcar în posturile rînduite de Biserică reușești să te limitezi la puține calorii pe zi, te vei bucura de avantaje pentru sănătate. Sînt clinici de genul celei din Germania de pe lacul Konstanz unde te poți retrage pentru o dietă vegetală foarte slabă în calorii, pentru cîteva săptămîni, sub supraveghere. Echivalent cu un post ortodox ținut ca la carte.

Citat:
Nu cred ca te simti mai bine daca nu mananci nimic, mai ales in mod repetat.
Nu se poate.
Experiența celor care au încercat te contrazice.

Doar la început e mai greu, în primele zile. După aceea dispar amețelile, durerea (febra) din picioare.

Citat:
Iar dependentele se trateaza in alt mod si cu o terapie psihologica aferenta.
Am inteles ca sunt foarte grele aceste detoxifieri.
O, da, sînt foarte grele. Depinde de voința fiecăruia.

Citat:
Si ma deranjeaza comparatia dependentelor (tutun, alcool, droguri) cu alimentatia. Cea din urma este ceva vital, primele dimpotriva.
Nu e comparație, ci efectul care urmează postului.

Știu pe cineva care nu a mai pus țigara în gură o vreme după o sesiune de vreo două săptămîni, nu a mai putut, pur și simplu. Altcineva care bea cafea la modul en gros, la fel, nu i-a mai trebuit.

De la ruși, cel cu votca (iar ăia beau cu litrul zilnic, nu se joacă), după 26 de zile s-a lecuit.

Evident că te poți reapuca, iarăși e o chestiune de voință, simplu.

Citat:
As fi vrut sa scrie si altii aici, care chiar sa spuna cum se simt ei cu adevarat cand tin dieta asta totala.
Și eu aș vrea.

Dieta e cînd mănînci, postul e cînd nu mănînci. (vezi Rafail Noica și ceilalți)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote