View Single Post
  #8  
Vechi 06.04.2010, 10:21:41
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Dimensiunea conservatorismului ortodox a putut fi vazuta la cel mai inalt nivel in puscariile comuniste. Atat timp cat Valeriu Gafencu si-a cedat streptomicina unui evreu, pastor protestant, iar N. Steinhardt descrie comportamentul 'legionarilor' vis-a-vis de el - ca fiind o forma de jertfa, nu cred ca se pune problema unui conservatorism in sensul in care se discuta azi.
Dar parerea mea e ca musulmanii sunt cei mai obtuzi. In Arabia platesti impozit mai mare daca esti crestin, in Egipt cam greu cu accesul in universitati daca esti crestin, etc. Este un fundamentalism brutal! Ca sa nu mai vorbesc de crimele in masa fata de crestini pe care aproape lunar le auzim venind din tarile musulmane.
Ca a fost dat exemplul comunitatii Amish: pai despre ce fel de conservatorism vorbim? Despre cel in care nu deranjez pe nimeni sau cel in care daca nu esti ca mine te-am distrus?!
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote