Subiect: Pseudosuicidul
View Single Post
  #13  
Vechi 31.01.2010, 21:12:32
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
aici am avea mare nevoie de un medic ortodox, mai ales pentru a ne explica mai indeaproape manifestarile acestor boli. eu personal nu cred ca un crestin care traieste dupa randuiala Bisericii, si care se inarmeaza cu rugaciunea, poate ajunge la nebunie sau demeneta. nu o spun ca sa ne mandrim, pur si simplu ma cutremur cand vad cum nebunia acestei lumi aduce chiar si nebunia in sensul medical al cuvantului.
In ultima perioada am citit cateva carti scrise de Dr. Dmitri Avdeev despre bolile psihice si el face o distinctie clara intre psihoze,nevroze si posedari demonice. Cand vorbeste despre psihoze se refera la schizofrenie, psihoza maniaco-depresiva, psihozele epileptice si senile. Aceaste boli au fost considerate si de Sfintii Parinti ca fiind boli dezvoltate "din fire". Desi prezinta cazuri de pacienti cu psihoze care dupa ce au participat la Tainele Bisericii au prezentat imbunatatiri ale bolilor respective, el sustine ca in aceste cazuri este nevoie neaparat de tratament medicamentos. Din ce-am citit a prezentat si cazuri de ortodocsi practicanti care s-au confruntat cu nevroze (depresie, anxietate) dar prin colaborarea dintre duhovnic si psihoterapeutul ortodox, uneori chiar si cu tratament medicamentos de scurta durata, s-au facut bine.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote