Subiect: un sfat va rog
View Single Post
  #2  
Vechi 23.03.2011, 15:22:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monacu Vezi mesajul
as vrea sa ma spovedesc la preotul de la biserica unde merg de obicei. merg de aproximativ un an acolo si imi place foarte mult; este o manastire iar preotul de acolo simt ca ar fi duhovnicul de care am eu nevoie. de multe ori am impresia ca se uita la mine cu gandul " haide, ce mai astepti, vino si spune ce ai pe suflet..". problema este ca imi este rusine ca va trebui sa iau aghiazma ( pt ca am destule pacate..) dupa ce se impartasesc toti ceilalti; nu am vazut pe nimeni vreodata sa ia aghiazma acolo, as fi prima..si toti se vor uita la mine ca la ultimul om, stiu asta. nu voi mai putea sa merg acolo cu drag, asa cum fac acum. ce sa fac? sa ma duc la alta biserica sa ma spovedesc, unde stiu ca n-o sa ma mai duc dupa...este obligatoriu sa-mi dea aghiazma dumnica dupa slujba, da fata cu toata lumea?
va rog sa nu ma judecati...ca de ce nu-mi este rusine cand fac pacate, samd...mi-as dori sa-mi dea aghiazma dupa spovedanie, sa nu ma simt aiurea ca se "holbeaza" toti la mine si sa stau sa ma gandesc la asta cand ma duc acolo, in timpul slujbei...si asa imi zboara gandul aiurea de multe ori.
multumesc.
Eu zic sa te duci dar sa-i spui si asta la spovedanie. Eu la prima spovedanie la manastire n-am primit nimic, nici macar aghiazma, ba chiar un an de zile oprire plus canon, modest dar pentru un incepator era un chin. Apoi cei care merg la manastire ar trebui sa fie obisnuiti cu astfel de situatii, si sa nu li se para ciudat ba chiar sa inteleaga mai usor. Mai e posibil ca dupa ce iesi de la spovedanie sa nici nu-ti mai pese ce si cum cred cei din jurul tau.
In biserica unde merg eu am vazut multe persoane pe care parintele ii intoarce de la impartasanie pentru ca nu s-au spovedit. Lumea nu stie de ce au fost intorsi si se uita lung. Oare ei cum se simt?
Fa-ti curaj si mergi!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote