Subiect: un sfat va rog
View Single Post
  #6  
Vechi 23.03.2011, 16:52:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

monacu

-as vrea sa ma spovedesc la preotul de la biserica unde merg de obicei.
-ai vrea să te sfătuiască cineva altfel? și cum ar suna sfatul ăla: ''spovedește-te la preotul de la biserica la care nu mergi deobicei!?''


-merg de aproximativ un an acolo si imi place foarte mult; este o manastire iar preotul de acolo simt ca ar fi duhovnicul de care am eu nevoie. de multe ori am impresia ca se uita la mine cu gandul " haide, ce mai astepti, vino si spune ce ai pe suflet..". problema este ca imi este rusine ca va trebui sa iau aghiazma ( pt ca am destule pacate..) dupa ce se impartasesc toti ceilalti;
-păi eu știu că după spovedanie se ia cuminecătura și nu aghiazma; la ce mănăstire de ciudați umblii dumneata și doar nu ai lăsat să puie preotul ochii pe tine?

-nu am vazut pe nimeni vreodata sa ia aghiazma acolo, as fi prima..si toti se vor uita la mine ca la ultimul om, stiu asta. nu voi mai putea sa merg acolo cu drag, asa cum fac acum.
-deci dacă n-ai văzut e clar că altcineva e ciudata care vrea apă sfințită, iar dacă nu se dă cuminecătură atunci chiar e o mănăstire de ciudați. Dar atenție că dacă nu ești pregătită, sângele și trupul Domnului te arde.

-ce sa fac? sa ma duc la alta biserica sa ma spovedesc, unde stiu ca n-o sa ma mai duc dupa...este obligatoriu sa-mi dea aghiazma dumnica dupa slujba, da fata cu toata lumea?
-păi dacă vrei te cumineci, dacă nu vrei e treaba ta, dar cu anafură și aghiazmă se împărtășesc totdeauna credincioșii după liturghie, și de la așa ceva nu se poate opri nimeni. Dar să te rușinezi că te-ai spovedit asta încă n-am mai auzit... Sau cel ce nu a greșit niciodată acela să se holbeze cel mai tare la tine...

-va rog sa nu ma judecati...ca de ce nu-mi este rusine cand fac pacate, samd...mi-as dori sa-mi dea aghiazma dupa spovedanie, sa nu ma simt aiurea ca se "holbeaza" toti la mine si sa stau sa ma gandesc la asta cand ma duc acolo, in timpul slujbei...si asa imi zboara gandul aiurea de multe ori.
multumesc.
-nu te judecă nimeni, dar emoția asta nu vine de la rușine ci de la a căuta să placi oamenilor... iar dacă nu cauți mai înainte să placi Domnului atunci degeaba ți-e frică de dochii gLumii, că gLumea are morala ei... care zice așa: ce ție nu-ți place altuia nu-i face, deci draga mea, de ce-ți place ție mereu să te holbezi la preotul de la mănăstire? Iartă-mă că te-am întrebat doar și nu te-am judecat...

Last edited by vsovivi; 23.03.2011 at 16:55:23.
Reply With Quote