View Single Post
  #35  
Vechi 27.02.2015, 18:34:40
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vorbim despre ereticul Augustin, nu despre iad.
Iertare, frate.
Amice, am înțeles mesajul, Fer. Augustin de Hipona a căzut în unele erezii din neștiință. Însă problema nu se pune ca tine.
Lasă-l pe Fericit să se bucure de fericirea cu care îl cinstește Biserica. Iar tu, de asemenea, ar trebui să te bucuri de fericirea lui, fiindcă așa este creștinește. El a trăit până spre jumătatea secolului al V-lea, deci, nu avea de unde să știe ce aveau să hotărască Sinoadele Ecumenice. E bună lucrarea ta de licența, însă abordarea ta pe subiectul acestui topic lasă de dorit. Eu te sfătuiesc să te limitezi la greșelilor din scrierile sale - acolo unde acestea există - să atragi atenția asupra lor, însă să nu mai ataci persoana Fericitului.
Ce vrei acum să se întrunească un Sinod Ecumenic care să îl condamne pe Fericit și să ajungă în iad? Mama lui, Sfânta Monica, s-a rugat foarte mult pentru el, cu lacrimi și, după cum spunea și Sf. Ioan Iacob Hozevitul: "Fiul lacrimilor fierbinti este cu neputinta sa se piarda". Lasă-l să fie Fericit. Eu zic că este mai bine așa. Tu ocupă-te cu studiul!

Last edited by tot-Laurentiu; 27.02.2015 at 19:19:21.