View Single Post
  #10  
Vechi 26.07.2013, 21:08:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numele lui Iisus

Când iubim pe cineva omenește atunci noi, cu un simțământ plăcut, rostim numele persoanei iubite și nu obosim repetându-l. Așa trebuie să se întâmple și cu numele Domnului.

Nu este de prisos să subliniez că în rugăciunea Numelui lui Iisus nu este nimic automat sau magic. Dacă noi nu ne vom strădui să păzim poruncile Lui, atunci zadarnică va fi chemarea Numelui. El Însuși a spus: "Mulți îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în Numele Tău am proorocit și nu în Numele Tău am scos demoni și nu în Numele Tău minuni multe am făcut?". Și atunci voi mărturisi lor. Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine, cei ce lucrați fărădelegea" (Matei 7, 22-23). Este important ca noi să ne asemănăm lui Moise care și-a dus sarcina cu răbdare, parcă văzând pe Cel nevăzut (cf. Evrei 11, 27) și să-L chemăm pe El cu conștiința legăturii ontologice a Numelui cu Cel Numit, cu Persoana lui Hristos. Iubirea față de El va crește și se va desăvârși pe măsura ce se înmulțește și se adâncește cunoașterea noastră despre viața Dumnezeului prea-iubit. Când iubim pe cineva omenește atunci noi, cu un simțământ plăcut, rostim numele persoanei iubite și nu obosim repctându-l. Așa trebuie să se întâmple eu numele Domnului. Când persoana iubită de noi își dezvăluie, din ce în ce mai mult, darurile sale, atunci crește și prețuirea noastră pentru ea și privim la noile ei trăsături cu multă bucurie. Așa se întâmplă cu Numele lui Iisus Hristos. Noi descoperim cu un interes captivant, în Numele Lui, noi taine ale căilor Dumnezeiești și noi înșine devenim purtătorii acelei realități, care se găsește în Nume. Prin această cunoaștere vie noi ne împărtășim cu veșnicia: "Și acesta este viața veșnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis" (Ioan 17, 3).
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi și lumea Ta.
Numele Iisus ne-a fost dat de Sus, prin revelație. El vine din sfera Dumnezeirii veșnice și nicidecum nu poate fi o născocire a rațiunii pământești, cu toate că este exprimat printr-un cuvânt creat. Revelația este un act, o energie Dumnezeiască și aparține unui alt plan și transcende energiile cosmice. În slava sa cea mai presus de lume, Numele Iisus este meta-cosmic. Când pronunțăm acest Nume, Hristos, chemându-L să comunice cu noi, atunci El, Cel Ce plinește toate, ne ascultă și noi intrăm într-o legătură vie cu El. (…) Rugându-ne în Numele lui Iisus Hristos, noi neplasăm în fața deplinătății absolute și a Primei Ființe Necreate, și a ființei create. Pentru a intra în sfera acestei plinătăți a Ființei, noi trebuie să-L sălășluim în noi, pentru ca viața Lui să devină și a noastră, prin chemarea Numelui Lui, potrivit făgăduinței: "Cel ce se alipește de Domnul este un Duh cu El " (I Cor. 6, 17). Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul. Eu m-am oprit asupra înțelegerii dogmatice a rugăciunii lui Iisus, pentru că în ultimele decenii mi-a fost dat de multe ori să întâlnesc opinii denaturate în legătură cu practicarea acestei rugăciuni.
(Arhim. Sofronie Saharov, Despre rugăciune, Mănăstirea Piatra-Scrisă, 2002, p.124-126)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote