View Single Post
  #10  
Vechi 03.10.2021, 18:23:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.082
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Rețineți, cuvintele acestea Iisus le spune.... Care mai spune în continuare...

" 8.Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9.Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10.Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos."

Deci este destul de clar, unul este Învățător, Iisus Hristos, iar noi trebuie sa, ne numit frați,nu părinți, nu prea, sfințiti, nu prea fericiți... Nu exista dascăli ai bisericii, învățători.... Singurul este Hristos... Despre felurite atributii ale fiecăruia în Biserica, este cu totul altceva, dar vom vorbi despre ele în Închinare...
Totuși în faptele Apostolilor cap 13 v 5 apar personaje care sunt numite învățători, încalcă apostolii porunca Domnului să nu numească învățători ?]
:
1. Și erau în Biserica din Antiohia prooroci și învățători: Barnaba și Simeon, ce se numea Niger, Luciu Cirineul, Manain, cel ce fusese crescut împreună cu Irod tetrarhul, și Saul.

Apostolul Pavel se numește pe sine învățător:

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 2
20. Povățuitor celor fără de minte, învățător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunoștiinței și al adevărului,

Cum zici matale că nu există dascăli ai Bisericii nu vezi că sari din schemă perioada Apostolilor ?


Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
7. Spre aceasta am fost pus propovăduitor și apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învățător neamurilor, în credință și adevăr.

Epistola a doua către Timotei Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
11. Spre aceasta am fost pus eu propovăduitor și apostol și învățător al neamurilor.


Apostolul Pavel vorbea chiar de titulatura de Părinte, pentru că i-a născut prin Evanghelie pe cei cărora li se adresează :

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4
15. Căci de ați avea zeci de mii de învățători în Hristos, totuși nu aveți mulți părinți. Căci eu v-am născut prin Evanghelie în Iisus Hristos.

Apostolul Pavel se adresează lui Timotei cu Fiule, fără să-i fie fiu trupesc, deci e relația Părinte duhovnicesc -fiu duhovnicesc pentru că l-a născut prin Evanghelie :

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
18. Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după cuvântul lor,

De aici mai decurge și principiul ascultării Părinte-Fiu duhovnicesc din moment ce Apostolul Pavel încredințează porunci, sarcini, povețe.

Ce mai zice Apostolul Pavel:

Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
6. Cel care primește cuvântul învățăturii să facă parte învățătorului său din toate bunurile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 18:25:34.