Subiect: Meditatii....
View Single Post
  #28  
Vechi 05.01.2008, 18:18:21
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Da Oni, chiar ma gandeam sa-ti cer voie sa meditez... Hai sa schimb putin termenii sa vedem ce poate iesi, bine?
"Dar pana la urma RUGATI-VA fratilor, daca asta va face sa va simtiti mai bine ... nu stiu de unde invatati voi aceste RUGI, dar s-ar putea sa fiti prea departe de adevarata CREDINTA (ORTODOXA sau ANGLICANA, cum s-o numi ea), slava lui BUDA, asa ca e mai mult autosugestie". Oare cum iti suna?
Cred ca ar trebui sa arati mai mult respect pentru semenii tai, nu crezi (indiferent de ce credinta sunt)? Asa, ca o buna crestina (daca esti cu adevarat). Iar daca despre meditatie nu stii prea multe, ori te documentezi, ori schimba subiectul.
godan, te rog sa ma scuzi pentru atitudinea mea, nu am avut intentia de a jigni pe cineva, mi-am exprimat doar parerea pentru ca mi se pare ca meditatiile promovate la noi, in romania, sunt foarte departe de adevaratele practici ale budistilor, adica niciodata nu ai de unde sa stii daca practici macar ceva autentic, dar poate tu chiar te-ai informat, nu am de unde sa stiu.Adica eu vad pe toti stalpii afise cu diferiti "maestri" in ale meditatiei care promit linistea absoluta sau whatever:dozingoff:...in schimb, modificarea mesajului tau la faza cu "nu stiu de unde invatati aceste rugi..." nu prea se potriveste pentru ca ai mai multe sanse sa mergi la o manastire de la noi din moldova de exemplu (care sunt foarte cunoscute in toata lumea) si sa "practici" ceva autentic decat sa mergi in Asia sa inveti adevarata meditatie.Adica esti cel putin mai sigur daca inveti de la un calugar de-al nostru decat de la un "maestru" venir in romania ca sa-ti ia banii.Dar cum am mai spus, nu e neaparat sa fie si cazul tau s te rog sa nu te superi pe mine:)
P.S.Nici nu dadeam vreun acord cuiva, ci indemnam pe toata lumea sa faca ce vrea, inclusiv sa mediteze daca asta are chef;)
Reply With Quote