Subiect: Diavolul
View Single Post
  #9  
Vechi 12.03.2014, 10:42:40
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

[quote=AlinB;553563]Nu-ti poti imagina natura relatiei dintre Dumnezeu si Lucifer.


Dar uite ca realitatea s-a dovedit a fi mai complexa decat intelegerea sa.
Lucifer o fi fost destept, dar se pare ca nu atat de destept, sau mai bine zis nu desteptaciunea, cunoasterea bruta i-au lipsit, cat intelepciunea.

Si nu e vorba de un handicap nativ ci unul care deriva din liberul arbitru care este si va ramane un mister.
Tocmai aceasta natura a relatiilor incerc sa o deslusesc, deoarece orice pacat isi are originea atunci si consta in natura relatiei pacatosului cu Dumnezeu. Lucifer a identificat fisura din creatie, liberul arbitru si a zis:am 2 variante, sa ascult de Dumnezeu sau sa nu ascult. Ei bine, daca nu ascult, ce o sa-mi faca? Sunt nemuritor. Numai ca tot nu inteleg ce scop a crezut ca urmareste. Nu ascund faptul ca mi se pare ca a avut ceva succes pana acum in scopurile astea ale lui, reusind sa corupa Omul, sa faca sa decada creatia din plinatatea fiintei (de exemplu, animalele mananca acum alte animale) si sa il faca pe Dumnezeu Tatal sa-si trimita Fiul sa moara, pe Pamant, pentru salvarea Omului si a creatiei. Pare sa fi punctat ceva... Adica exista o miza in derulare? Lucifer crede inca in sansele lui de reusita? Ceilalti ingeri cazuti inca mai cred si ei? De ce nu inceteaza? De ce nu abandoneaza? Ce vrea sa-I demonstreze lui Dumnezeu?
Reply With Quote