View Single Post
  #225  
Vechi 16.04.2015, 16:22:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hm, am zis eu preotului ca o sa se sminteasca lumea daca ma impartaseste, mai ales la slujba de Inviere unde vine toata lumea si vede ( desi imi spusera multe alte femei ca daca -s insarcinata trebuie musai sa o fac), si a zis ca ce-mi pasa mie ce zice lumea...

( mare dreptate a avut cine-o zis ca pe vremuri tineam un jurnal si ne suparam daca citea cineva, acum ne scriem online toate gandurile si ne suparam daca nu comenteaza nimeni....
Inainte toate convingerile ne apartineau si credeam in ele, acum, nu mai stim care si pe cine sa credem...multa lume m-a certat ca am fost la Inviere si am pierdut noaptea, acum ca m-am si impartasit...altii probabil nepracticanti vor spune ca daca nu ma impartasea nici nu trebuia sa ma mai duc, sau ca ar trebui sa ne impartaseasca pe toti care ne ducem, altii zic ca pe cei care nu se impartasesc n-ar trebui sa li se faca nici slujba de inmormantare, samd...)

Si eu am avut de curand un vis in care mai multa lume imi spunea ca " nu trebuie sa ii spui duhovnicului chiar tot ce gandesti"...si l-am respins ca fiind un indemn de la cine nu trebuie...pe de alta parte, am ajuns sa inteleg oarecum pe cei care nu spun nici la doctor tot adevarul ( nici eu nu cred ca i-as mai spune acum ca am fost la Inviere, de exemplu ); de asemeni, ma tem ca daca as spune la orice preot ca noi am spalat mai multe masini de rufe in zilele de Pasti, nu va veni nici unul sa ne sfinteasca casa; cu toate astea....sunt inca in dilema, nu stiu cum e mai bine ( sau mb zis mai urat): sa-i spui duhovnicului tot ce ai facut/gandit, chiar cu riscul sa il ofensezi ( ca nu ai avut incredere in dansul, sau ca crezi/ai crezut ca a gresit) sau sa te duci la altul sa ii ceri parerea ??? Mie unuia mi se pare de toata jena si penibilitatea sa vii sa-mi spui " a zis o vecina ca nu e bun tratamentul care mi l-ati dat"....a, ca vii si spui ca parca nu-ti prieste, asta-i altceva, tot ce se poate, dar daca tu crezi asta doar pt ca asa ti-a spus vecina...atunci mergi pe mana ei, ce sa zic...

Acum insa cel mai frica imi e ca daca ii marturisesc ca eu v-am zis voua si ca voi ati zis ca nu trebuia, ca nu a facut bine, samd, va matura cu mine pe jos ca nu trebuia sa comentez cu nimemi aceste aspecte ...si ca ar trebui sa marturisesc ca am gresit eu ca m-am indoit de judecata dlui...

Last edited by fallen; 16.04.2015 at 16:30:52.
Reply With Quote