View Single Post
  #2375  
Vechi 01.05.2019, 20:03:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În ce condiții ar trebui să intervină iertarea? Când trebuie ea cerută/dată?
Părintele Constantin Necula: „Cred că e după inima fiecăruia. Chiar nu avem de-a face cu modele ori rețete. Iertarea, ura sau iubirea, trec prin venele noastre de conștiință. Cred că iertarea are în conținutul ei și un adânc de conținut, exigențele sale. Fiecare le stabilește la scara propriei gândiri despre viață și moarte. Personal, am primit lecții de iertare de la cine nu m-am așteptat și am ratat iertări la care n-am fost atent să am răbdarea primirii. Nu e un tonomat iertarea. Nu este un mecanism simplu, automat și rigid. E o chestiune de morala inimii deschise spre Rai. Dar, personal, nu cred că ea poate să fie activată doar de emitent, fără ca recepția să nu primească stimul și fără să ofere stimul. Cum cred că în căsnicie uneori „te iubesc” face să fie extrem de important „te iert”. A iubi înseamnă și a ierta. Nu în orice condiții a ierta înseamnă te iubesc.”
„A cere iertare are sens întotdeauna. Uneori e nevoie de timp să te prinzi că ai greșești ori măcar să vezi o parte din acțiunile tale. Cele urâte tare se cer rezolvate pe loc. Cele care au nevoie să se vădească a fi greșeli pedagogice, de creștere. Un exemplu, ar fi judecarea părinților de către copii la momentul în care cei din urmă cred că le știu pe toate. Trecem toți prin modul acesta de autonomizare prin refuz. E interesant că ne prindem greu că am greșit. Uneori, părinții mor cu gândul că ei ne-au iertat, dar noi nu ne-am obosit să cerem iertare. Are sens însă să cerem iertare prin comportamentul nostru cu proprii copii. E doar un exemplu.”
Preot Constantin Necula
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote