View Single Post
  #25  
Vechi 27.09.2013, 23:28:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu cred ca este nimic in a-ti dori sa cunosti parintii biologici.
Multe caracteristici personale pot fi explicate/elucidate doar cunoscundu-i,doar mostenirea genetica de la ei vine.Este o curiozitate fireasca,as spune.

Apoi copiii,nu sunt atat de intransigent moraliceste cum suntem noi adultii,ei isi iubesc parintii biologici si ii iarta de crima abandonului.Se va vedea ca culpabilizarea si ura care provine din motivul abandonului isi va face aparitia prin adolescent sau chiar mai tarziu.
Da, desigur că nu mă refeream la cei aflați încă la vârsta copilăriei, ci la adolescenții și adulții care ar avea această atitudine.
Este o curiozitate firească, putem spune, gândind din perspectiva acelor persoane.
În schimb, dacă am încerca să empatizăm și cu părinții adoptivi...
Cum ne-am simți noi, oare, dacă propriul copil, pe care-l creștem de când era bebeluș (sau, în orice caz, de la o vârstă foarte fragedă), ne-ar spune că el vrea să-și cunoască "părinții" (biologici), doar așa, din curiozitate etc?
Oare nu s-ar naște, în mintea noastră, întrebarea: "cum, el crede că are mai multe rânduri de părinți? Ne pune pe noi, cei care i-am fost în permanență alături, pe același plan cu cei care i-au dat viață din greșeală și apoi l-au părăsit?"...
Dar desigur, nefiind nici în situația de copil adoptat, nici în aceea de părinte adoptiv, nu pot judeca, nu pot înțelege în totalitate (oricât de bogată mi-ar fi imaginația) trăirile și frământările celor implicați în acest gen de relații (părinte adoptiv - copil adoptat).
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote