View Single Post
  #7  
Vechi 03.06.2010, 03:27:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit rugaciuni dezlegari

da, la bis. Zlatari din Bucuresti (pe Calea Victoriei, vis-a-vis de cladirea Cecului Mare, si unde se afla si racla cu mana dreapta a Sf. Ciprian, aparator de vraji si blesteme, cat si o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului ferecata in metal/argint), se citesc molitve/rugaciuni de dezlegari (dar nu stiu sigur daca cele ale Sf. Vasile Cel Mare) in fiecare vineri dupa-amiaza, dupa sau in cadrul slujbei vecerniei (incepand cu orele 17.00, din cate stiam, cand bis. devine f. aglomerata, cam neincapatoare...)

...ai mai putea incerca si la man. Radu-Voda, tot din Bucuresti (zona Piata Unirii), unde s-ar putea sa se faca ori in cadrul slujbelor de Maslu, ori imediat dupa... si la fel s-ar putea ca si la Patriarhie sa se faca...

dar se mai poate stabili si cu orice preot care s-ar incumeta sa le citeasca, pt. o serie de astfel de rugaciuni, in anumite zile etc (asa am mai vazut, de ex., prin unele bis. prin Bucuresti), dimineatza cred ca ar fi cel mai indicat (fiindca poti rezista sa nu mananci/bei apa etc, macar vreo cateva ore, pe cand, o zi intreaga... e mai greu)... in orice caz, se mananca de post in ziua respectiva, dupa citirea acelor molitve etc - se si fac in zilele de post, de obicei. Oricum, astfel de slujbe sunt F. puternice - 'este ca si cand ai zgandari un cuib de viespi, asa pot fi zgandariti dracii', dupa spusele unor preoti, si din cate am inteles, la man. Sihastria s-au facut intr-un an, si dupa aceea incepuse sa le mearga cam rau monahilor de acolo, iar de atunci nu le mai fac pe cele ale Sf. Vasile Cel Mare, ci altele, si slujbe de Masluri, despre care au spus ca au efecte 'dezlegatoare' etc destul de puternice.
Reply With Quote