Subiect: Maslu
View Single Post
  #10  
Vechi 26.06.2007, 22:25:46
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Eu nu cunosc nici un caz de vindecare, adica de minune savarsita prin practica acestui ritual religios.
A spune ca de vina ar fi cel in suferinta este cea mai mare dovada a lipsei responsabilizarii din partea celor care savarsesc ritualul.
De ce ritualul nu are aceleasi rezultate in toate cazurile?
Adica si cu Maslu savarsit omul tot moare de boala, asta am vazut in nenumarate cazuri.
Este acest ritual mai mult mit decat realitate?
Sau lipsesc preotii "cu har"?
Nu este cumva vorba de o anumita stare de curatenie sufleteasca a preotului care savarseste acest ritual?
De ce nu se abordeaza niciodata si aceasta tema de discutie?
De ce oamenilor le place sa se lase amagiti si apeleaza la aceste ritualuri, platesc pentru ele, cand sunt constienti ca cel/cei care le savarsesc sunt doar simpli cetateni care au un serviciu, casa de construit, parohie cat mai centrala de gasit, cat mai multe averi de adunat.
Chiar ne este greu sa acceptam ca un ritual nu are nici o putere atata timp cat cel care il savarseste nu are nici o legatura cu fenomenul?
Nu aduc nici o critica preotilor dar, meseria este meserie iar harul este har, adica cu totul altceva.

Cum adica lipsesc preotii cu har? Toti preotii au har,nu conteaza ce fel de oameni sunt: rai, avari,etc. Noi trebuie sa stim sa ne folosim de harul lor;sunt atitia medici renumiti care trateaza aceeasi boala la foarte multe persoane si rezultatele sunt diferite. Din ce vad eu tu ai ceva cu preotii si asta este treaba ta,tu te uiti la ei si nu te vezi pe tine.Daca erai mai credincios decit ei, care isi fac "meseria" nu ai mai fi scris asemenea aberatii.TE POTI TAMADUII UNEORI FARA SA TE VINDECI.Cer iertare daca te-am suparat.
Reply With Quote