Subiect: Ascetism modern
View Single Post
  #42  
Vechi 12.06.2018, 00:39:41
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locaţie: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai există oameni care sunt in duhul părinČ›ilor care isi dedică timpul aprofundarii sinelui,studiului extins,si disciplinei morale.AČ™ vrea sa gasesc si sa vorbesc cu un astfel de om,să devin un ucenic al acestuia la vremea potrivită,dacă voi fi pregătit si eu sa intru sub povata unui om care sa mă ducă spre scop.Chiar mi-as dori sa se întemeieze o comunitate care să aibe activităČ›i de genul specificate mai sus.ComunităČ›ile monahale actuale majoritatea devin pensiuni orientate spre biserici megalitice Č™i alte activităČ›i sociale sau ritualurile obiČ™nuite care devin rigide si formale.Poate suna a reformă ce insinuez,dar nu aČ™a văd eu o comunitate spirituală.Nu vreau neapărat sa creionez acum cum văd eu ideea de comunitate si aspectele de detaliu ale acesteia,poate pe alt topic.Acum as vrea doar sa discutăm despre ce există acum in sfera asta.
Salutare frate!, Imi place ca ai o minte atat de inzestrata, dar daca vrei cu adevarat sa traiesti in duh si adevar, nu trebuie sa fii neaparat ucenicul unui duhohvnic cu har. Ca sa-l intelegeti pe Dumnezeu si iubirea sa, trebuie mai intai de toate sa te jertfesti pentru aproapele tau, sa-l iubesti din toata inima si cugetul tau, ca defapt asta trezeste dragostea si fericirea in om, grija, mila si ajutorul pt aproapele, adica pentru Hristos "Caci cel ce va face acestea aproapelui, Mi-e mi imi va face!". Incepe cu inceptutul, uitate pe strada dupa cel mai neputincios om si incearca sa intri in vorba cu el, dui un pachet de mancare, niste haine, incearca sa descoperi care-i povestea lui, de ce a ajuns in starea asta si incearca sa-l ajuti (asta e doar un exp), eu iti spun ca am cunoscut oameni saraci cu duhul mult mai de pret fata de altii, caci de aceea se si zice " Sa fii domn nu-i o mirare, sa fii om e lucru mare!". Asa ca mai lasa deoparte intelectul si mintea ta inzestrata,teofania si dogmatica (vorba multa), coboar-o in inima si incearca sa te pui in slujba aproapelui ca pt Dumnezeu si pt tine, acest lucru te poate pune pe calea cea dreapta. Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote