View Single Post
  #16  
Vechi 23.12.2020, 15:56:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locaţie: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Când vorbim despre conČ™tiinČ›a universală ne referim la totalitatea fiinČ›elor conČ™tiente din univers. Când vorbim despre Hristosul cosmic ne referim la acel Mesia planetar care aduce din sferele superioare informaČ›ii care ajuta fiinČ›ele sa evolueze. Iar referitor la iubirea divină necondiČ›ionată, putem spune ca este cheia evoluČ›iei Č™i legea principală din univers.
Ti-am spus si eu de mai multe ori, ceea ce scrii tu de cativa ani tine de conceptiile new-age. Daca o sa citesti despre new-age o sa vezi ca tot ce scrii regasesti acolo, de acolo sunt, chiar daca tu preiei informatiile din diferite surse. Stiu asta pentur ca si eu am avut aceste conceptii inainte de a deveni credinsios, cocnpetii preluate din diferite carti si alte surse de informatii. Concaptiile new-age tin de paganism, cei ce le-ai initiat au fost influentati de religiile orientale (hinduism, budism etc.) Aceste conceptii spun ca toate religiile sunt la fel si la fel de bune, ca zeii sunt egali. Adica exact conceptiile din hinduism, paganism. Cei ce au aceste conceptii cred ca stiu multe, mai multe decat ce afirma crestinismul, dar e de fapt un regres, nu un progres, o revenire la religiile pagane de acum cateva mii de ani, dinainte de crestinism.

Last edited by catalin2; 23.12.2020 at 16:14:16.
Reply With Quote