View Single Post
  #122  
Vechi 14.05.2009, 15:33:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Stii ce? Nici mie nu-mi place gay-pride, deoarece e o forma de discriminare pozitiva, concept cu care n-am fost de acord niciodata. Dar problema ta cu gay pride nu este discriminarea pozitiva, ci faptul ca iti reamintesc in fiecare an ca exista homosexuali. Ceea ce este, pana la urma, scopul acestor parade.
Dar ce, se ia de la tine si se da la ei?
Sa inteleg ca prin "discriminare pozitiva" definesti un act de agresvitate a minoritatii la adresa majoritatii?

Poate tu ai probleme de memorie, eu n-am, stiu ca exista si fara sa iasa in fatza, insa ne este dat sa asistam la o tragedie, cea a omului bolnav care nu vrea sa fie sanatos ci isi idolatrizeaza boala.

Citat:
Te rog, nu discuta semantica cu mine. Daca furi din avutul altuia, e infractiune. Daca incalci libertatea altora, e infractiune. Te poti gandi la fiinta umana ca se naste cu toate libertatile posibile, din care statul substrage apoi prin coduri penale, civile etc. Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. E simplu. E spiritul legii de peste tot.
Inca o data, e modul tau de a defini libertatea, nu a unui om credincios.
In spatele lui se ascunde frustrarea ca desi poate si nu simte nici o ingradire morala sa faca
orice ii trece prin cap, statul si frica il opreste.


Citat:
Nu, ma refeream la inversul a ceea ce spui tu. Nu stiu de unde ai inteles invers, am scris de doua ori.

Din contra, nu l-am deteriorat. Este un mesaj care este unul de ura, indiferent la ce face referire. L-am modificat tocmai ca sa-ti arat ca in orice context l-ai pune, intoleranta din el ramane. Dar tu vrei sa-mi spui ca atunci cand se refera la homosexuali nu este vorba de ura, ceea ce nu este adevarat.
Nu ai schimbat contextul, ai schimbat si mesajul.
Si ai facut-o fara a clipi macar, fara a te obosi sa intelegi o iota, pentru ca ai deja pe creer modelate niste circumvolutiuni care iti dicteaza aprioric "crestinul este intolerant".
N-am de gand sa-ti arat unde ai luat-o razna, cred ca am facut-o suficient pana acum.

Citat:
Eu cand spun ca esti intolerant se vede cu ochiul liber, transpira prin spusele tale. Tu insuti te declari intolerant cu privire la homosexualitate. Sunt sigur ca schizofrenia mea, daca ai impresia ca exista, nu poti s-o dovedesti, pentru ca pe forumul asta am vorbit mereu ca o singura persoana, nu ca doua. In schimb, dac-as fi schizoid, ar fi o afectiune, nu o alegere a mea. Tu alegi sa fii intolerant, ceea ce-ar fi mult mai grav.
Pot sa o dovedesc daca as face ce am scris mai sus, dar cum am spus, deraierile matale prin care incerci sa ma incarci cu lucruri care nu le-am afirmat, nu ma privesc.
Pentru asta poti sa-ti platesti psiholog.

Citat:
Handicap? Singurul handicap pe care-l au homosexualii este discriminarea care se face impotriva lor. Altminteri crezi ca se simte vreunul cu mai putine sanse in viata decat un heterosexual? Crezi ca nu e in stare de aceleasi meserii, sporturi, descoperiri, creatii artistice?
Iti scapa din vedere un lucru: nu sunt capabili sa procreeze sau sa intemeieze o familie normala (trecem peste artificiile care le poate face stiinta pentru a ajuta pe cei cu probleme..)

De asta si incearca sa redefineasca notiunea de "familie normala".
Cu alte cuvinte, nu noi suntem strambi, ci lumea din jurul nostru. Hai sa o strambam si pe ea ca noi sa ne integram cat mai bine.
Asta ii face cu adevarat dezgustatori si declanseaza intoleranta care in felul asta este perfect justificata.

Citat:
Stiu ca asa iti place sa crezi, insa comunitatea LGBT nu spune nimanui "fiti ca noi", "come to the dark side, we have cookies". Pur si simplu cer sa nu mai fie discriminati.
Raspunsul la afirmatia asta il ai mai sus.
Reply With Quote